Преди 30 години Siemens монтира първата вятърна турбина извън сушата. Нейните перки са с дължина 5 метра, а производството й на електричество е в рамките на нищожните 30kW. Три десетилетия са много дълго време. А в потвърждение на това идва последният „воден” модел на вятърна турбина, която е най-голямата в света.
Кодовото й обозначение е STW-6.0-154, но най-важното е, че производителността й е впечатляващите 6 мегавата – или близо 25 000 пъти повече от оригинала на Siemens.
Всяка от трите перки е с дължина 75 метра (най-големите в света), докато роторът е с диаметър 154 метра. Аналогичен е размахът на крилата на Airbus 380. Заедно всяка турбина може да произвежда 25 милиона киловатчаса електроенергия, достатъчни да захранят 6000 домакинства.
Тези турбини са изработени и предназначени само за монтиране в море, което поставя пред конструкторите коренно различни предизвикателства и трудности. Едно от сериозните изпитания е масата на цялото съоръжение. В този случай STW-6.0-154 е най-леката турбина в своя клас, като цялото съоръжение тежи 350 тона.
Първата 6-мегаватова турбина със 154-метров ротор бе инсталирана в датския тестови център край Остерилд. В последствие датският енергиен гигант DONG поръча 300 от тези огромни съоръжения. Плановете са те да бъдат монтирани по крайбрежието на Великобритания в следващите години. В същото време Обединеното кралство инвестира над 75 млн. паунда за развитие на системата си за добив на електричество извън сушата. Плановете на Великобритания предвиждат до 2020 г. тя да произвежда около 25% от необходимото й електричество чрез вятърни генератори.
Редактор: Пламен Георгиев