Почти винаги, когато по адрес на някой обект, явление или събитие се използва определението „най-“ (най-голям, най-красив, най-впечатляващ и пр.), тутакси се появяват и конкуренти за въпросното звание. Специално по въпроса за „най-дълъг град в България“, ако се поразровим в интернет, ще видим, че спорът се води между Смолян и Габрово (изключваме столицата София, защото тя очевидно е друга категория). В интернетния спор очевидно надделява Габрово, защото се появиха сведения, че разстоянието от табела до табела в Смолян е 10 км - а Габрово претендира за 25 км.
Още: Червено вино при високо кръвно – кога помага и кога вреди?
Още: Знаците, с които починалите общуват с живите си близки
Габровци обичат да се смеят, затова е редно начело в списъка на тукашните забележителности да поставим музея „Дом на хумора и сатирата“.
Този музей е открит преди точно 50 години – през 1972-ра. Твърди се, че е единственият такъв музей в целия свят. Вярно, в италианския Торино има музей на икономията, която също е прословута габровска черта – но при италианците всичко е сериозно, което, съгласете се, си е направо скучно; докато габровци всичко обръщат на смях. Така де, кой е луд наистина да реже опашката на котката си? Е, само в краен случай, когато е много-много студено... Майтап, не обръщайте внимание!
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
Вижте кои са НАЙ-романтичните градове
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви подправки е най-добре да се слагат на свинското месо
Още: Какво е казал Петър Дънов за постоянната консумация на кафе?
В немския Висбаден пък има музей на смеха – но там на посетителите едва ли им става смешно, щом разберат, че за да излязат от музея, трябва да си купят билет. Ето един музей, в който никой истински габровец няма да влезе. За нищо на света.
В Дома на хумора и сатирата смехът не е оставен на произвола на съдбата – а е организиран. По онова време, 1972-ра, нещата, за добро или лошо, бяха организирани. В случая за добро – защото тук са показани творби на 150 смешници, пардон, хумористи от цял свят, разпределени в 10 зали.
Друг интересен, вече съвсем сериозен музей, е този на образованието, който се намира в зданието на Националната Априловска гимназия. Съдържа около 200 хиляди документа, показващи развитието на просветното дело в България от Х век насам. В скоби казано, не би било зле освен музей на Образованието да има и един такъв на Възпитанието – защото нали, ако образоваш един невъзпитан човек, ще имаш налице образован невъзпитан човек, с две думи: образован простак. Но, ако съдим по нивото на мнозина наши сънародници днес, всичките експонати на такъв музей ще се съберат в едно тясно килерче...
Още: В кое китно градче е роден Никола Вапцаров
Още: С кои трикове ще спестим много време при почистване на керамичен плот
Вижте кой е най-опасният град в света
Разбира се, в Габрово има още много забележителности: Регионалният исторически музей, музеят „Дечковата къща“, Баевият мост, възрожденският комплекс „Етъра“, църквата „Успение Богородично“.
Но със своя чисто габровски подтекст може би най-символичен е паметникът на основателя на града Рачо Ковача – чиято ковачница се намирала под един габър, оттам и името на града. Та този бронзов паметник, направен от Любомир Далчев, представя як мъжага, който кове нещо на наковалнята си. Дотук нищо особено, ковач бил човекът – кове си. По-важното е, че паметникът е издигнат насред река Янтра, казват, със съвсем по габровски прагматична цел: да няма възможност да се стига до него и да се слагат цветя. Зер, цветята пари струват...