Има много ползи от калия, но преди да се запознаем с тях, нека направим крачка назад и да поговорим за това какво всъщност представлява този елемент. Калият е специален вид минерал, наречен електролит. Минералите, заедно с витамините, се считат за микроелементи и са от съществено значение за вашето благосъстояние. С изключение на витамин D, организмът ви не може да ги произвежда по естествен път, така че трябва да си ги набавяте от хранителни източници.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Калият подпомага организма ви по много начини: Той помага за регулирането на нивата на течностите в клетките ви, като им осигурява цялото количество вода, от което се нуждаят, за да работят правилно. Всъщност поддържането на адекватни нива на калий е необходимо за правилното функциониране на сърцето, бъбреците и мускулите.
Минералът може да играе роля и за стабилизиране на кръвното налягане. Това е така, защото калият помага на тялото ви да отделя натрий - друг електролит, който, когато се приема в излишък, може да доведе до хипертония. Той може също така да помогне за отпускане на кръвоносните съдове, като увеличи притока на кръв и намали нивата на кръвното налягане.
Още: Може ли да се ядат банани при диабет?
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
При всички тези ползи не е изненадващо, че може да възникнат сериозни проблеми, ако организмът ви не разполага с достатъчно количество от него. В повечето случаи ниските нива на калий се появяват, когато губите твърде много от него чрез стомашно-чревния си тракт, например чрез повръщане или диария (макар че в редки случаи може да се дължи на недостатъчно количество калий в храната). Ако имате това състояние, можете да изпитате запек, умора, сърцебиене и изтръпване. В по-тежките случаи липсата на калий може да доведе до мускулни крампи, световъртеж или неравномерен сърдечен ритъм.
1.Колко калий ви е необходим?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
За повечето възрастни препоръчителното дневно количество калий варира от 2600 mg до 3400 mg на ден, но повечето хора обикновено не достигат тези нива.
Въпреки че калият е изключително важен, приемането на твърде много от него може да бъде проблем за хора с определени заболявания. В това число влизат хората с бъбречни заболявания или тези, които са на диализа или приемат определени лекарства. Това е така, защото може да причини хиперкалиемия, която се получава, когато в кръвта се натрупва твърде много калий. Това състояние може да доведе до сериозни проблеми като мускулна слабост, парализа или сърдечна аритмия. В тези случаи е най-добре да се консултирате с вашия лекар.
Още: 5 храни, които помагат за намаляване на газовете!
2.Кои са най-добрите храни, богати на калий?
Храните с високо съдържание на калий обикновено са бобовите растения, зеленолистните зеленчуци, плодовете и млечните продукти. За да ви дадем малко мотивация следващия път, когато пазарувате хранителни стоки, ето няколко добри източника на калий, които да имате предвид.
Плодове и зеленчуци:
- Сушени кайсии (1510 mg на чаша);
- Спанак (839 mg на чаша);
- Банани (806 mg на чаша);
- Тиква (644 mg на чаша);
- Картофи (638 mg на чаша).
Още: Как бананите влияят на метаболизма?
Млечни продукти:
- Кисело мляко (573 mg на чаша);
- Сирене рикота (539 mg на чаша);
- 1% мляко (366 mg на чаша);
- Заквасена сметана (150 mg на ½ чаша);
- Яйца (87 mg на едно яйце).
Зърнени храни:
- Див ориз (683 mg на чаша);
- Киноа (318 mg на чаша);
- Овес (293 mg на чаша);
- Царевично брашно (223 mg на чаша);
- Кафяв ориз (154 mg на чаша).
Бобови растения:
- Бял боб (3640 mg на чаша);
- Грах (2850 mg на чаша);
- Леща (731 mg на чаша);
- Черен боб (611 mg на чаша);
- Фасул (607 mg на чаша).
Месо и морски дарове:
- Пилешки гърди (332 mg на 85 g);
- Сьомга (326 mg на 85 g);
- Говеждо месо (315 mg на 85 g);
- Пуешки гърди (212 mg на 85 g);
- Риба тон (153 mg на 85 g).
Напитки:
- Сок от моркови (689 mg на чаша);
- Кокосова вода (600 mg на чаша);
- Портокалов сок (496 mg на чаша);
- Соево мляко (287 mg на чаша);
- Кафе (116 mg на чаша).