На 18 март за православните християни започва най-дългият пост - Великденските пости, наричани още „Велики“. Тази година те ще продължат до 5 май. Противно на общоприетото схващане, Великият пост не е най-строгият период от годината. В този период има няколко празника, през които са разрешени някои облекчения в храненето. По-специално, разрешено е да се яде риба, морски дарове и дори да се пие вино. Разбира се, за най-компетентно мнение по въпроса за възможността да се пие алкохол по време на този специален период на въздържание трябва да се посъветваме със свещеници.
Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?
По принцип, Великите пости са най-популярният постен период сред православните християни. Социологически проучвания показват, че мнозина, които се смятат за „религиозни“ или „вярващи“, спазват само този пост, въпреки обстоятелството, че през годината има още три сравнително продължителни поста – Рождественски (Коледен), Петров (Апостолски) и Богородичен (Успенски).
Великденски пости - какво може да се яде и какво не?
В същото време Великият пост, противно на много погрешни схващания, е най-дългият, но не и най-строгият. Факт е, че през периода на Великия пост ще има няколко празника, на които са разрешени облекчения, дори е позволено да се яде риба (на Благовещение и Цветница). В същото време през Успенския или Богородичен пост (1–14 август) няма празници, така че в крайна сметка той се оказва по-строг, макар и значително по-кратък.
Още: Защо се смята, че акулите никога не боледуват
Що се отнася до чистото гроздово вино - в християнството то е символ на кръвта на Христос и се използва в много църковни ритуали. През Средновековието, поради лошото качество на водата, към нея се добавяло малко вино и се пиело така, монасите в манастирите използвали тази напитка за поддържане на силата и като лек за редица болести. Разбира се, сега няма нужда да използваме вино по този начин и с такава цел, но църковният устав не класифицира виното като „празнично ястие“ - което по време на Великия пост може да се консумира само в специални дни, подобно на такъв продукт от животински произход като рибата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Традиционно по време на Великия пост е позволена варена храна с добавка на слънчогледово масло, която е разрешено да се яде в събота (с изключение на Страстната) и неделя, и да се придружава с вино. В същите тези дни уставът позволява консумацията на морски дарове. Точното количество разрешено вино не е посочено в устава, но свещениците обикновено препоръчват да се ограничим до една чаша на ден.
В интерес на истината, самите духовници са на различно мнение по въпроса дали е възможно да се пие малко количество червено вино по време на Великия пост или е по-добре напълно да се откажем от него. В крайна сметка постът включва не само ограничения в храната, но и духовно очистване, за което алкохолът трудно може да допринесе.
Великденски пости 2024 г., ето какво трябва да знаем
Още: Луиз Хей: Всяка мисъл, която минава през ума ни, създава нашето бъдеще
Още: Има ли подходящи плодове за ядене при висока кръвна захар?
Основният смисъл на Великия пост е умереност, духовно пречистване и смирение. Всъщност, всеки човек сам трябва да определи какви ограничения са допустими за неговата работа и здравословни условия, включително да помисли допустимо ли е за него да пие вино. По принцип правилата допускат възможността за консумация на малко количество вино през почивните дни. Напитката не трябва да е силна, традиционно по време на постите вярващите дори заменят черния чай и кафе с плодови и билкови напитки.
Проблемът е, че някои хора, след като научат за някои облекчения в определени дни на постене, смятат, че това означава как вече могат да пият алкохол в неограничени количества; което, разбира се, е напълно погрешно. Да не говорим, че хората, които имат склонност към такъв грях като пиянството, би трябвало по възможност да опитат напълно да се откажат от тази си греховна и крайно нездравословна зависимост по време на Великия пост.