Въпреки че както газовите, така и електрическите котлони имат своите плюсове и минуси, има едно голямо „но”, що се отнася до готвенето в така обичания чугунен тиган. Разбира се, съвременните стъклокерамични котлони могат да се справят с модерните, надеждни и понякога много тежки съдове за готвене, но специално при чугуна трябва да вземете няколко неща предвид.
Още: Томина неделя 2025: Кога се пада, традиции и обичаи
Още: Как веднага да разпознаете токсичния нарцисист
Не плъзгайте чугунения тиган по повърхността
Добре е да се прояви известна доза предпазливост. Както при всеки тежък съд за готвене, така и тук трябва да внимавате да не го изпуснете или да плъзнете по повърхността. Бъдете изключително внимателни с чугуна заради грапавите ръбове.
КАК ДА СЕ ГРИЖИТЕ ЗА ЧУГУНЕНИТЕ ТИГАНИ
Още: Защо винаги сме готови да похапнем и един десерт в допълнение?
Още: Защо слоновете ги е страх от мишки?
Измийте тигана ПРЕДИ готвене
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Независимо колко добре сте го измили след миналото готвене, маслото, което винаги се събира на дъното на чугунените се карбонизира при нагряване, оставяйки черна следа върху стъклената печка. За да избегнете следи или петна, отстранявайте съдовете за готвене от плота веднага след употреба и измивайте старателно вътрешността и външността на тигана преди всяка употреба.
Заредете се с търпение
Електрическият котлон се нуждае от време, за да загрее (докато топлината от газовия пламък е незабавна), но чугуненият тиган също има нужда от поне 10 минути преди да е достигнал прилична температура.
Още: Кой е най-добрият протеин за качване на мускулна маса?
Още: Полезно или вредно е да ядем яйца всеки ден