Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Митовете за слънчевите очилата, които ви вредят

04 март 2022, 18:45 часа

Мит: Скъпите са по-добри

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

По-високата цена не означава непременно, че слънчевите очила ще осигурят по-добра защита срещу UVA и UVB лъчите. Слънчевите очила, дори на по-ниски цени, могат да предложат добра защита. Преди дори да проверите етикета с цената, прочетете етикета. Ако кажат, че блокират 100 процента както от UVA, така и от UVB лъчите, е добре. Ако не, продължете напред.

Мит: Размерът няма значение

Докато покривате очите си, вие сте в безопасност, нали? Не точно. Слънчевите очила с по-големи стъкла са по-добри. Зениците естествено ще се разширят, когато някой носи слънчеви очила, за да позволи повече светлина в очите. Ако рамката не е достатъчно голяма, UV светлината ще заобиколи краищата на лещата и ще има по-лесно време да влезе в окото, когато зеницата е разширена.

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Как тялото ви подсказва, че се нуждае от почивка

Мит: Не се притеснявайте за драскотините

Драскотините по лещите ви няма да навредят на зрението ви. Те обаче могат да уморят очите ви, докато се напрягате, за да видите през дефектна леща.

Мит: Важно е да изберете правилния цвят за стъклата си

Цветът на лещите, който избирате – сив или кафяв – е лично предпочитание и няма друго влияние освен това.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Мит: Всички слънчеви очила намаляват отблясъците

Само поляризирани лещи блокират отблясъците. Цялата светлина, която отскача или се отразява от повърхността, се поляризира, ако вибрира под определен ъгъл. Поляризирана леща е монтирана под правилния ъгъл в рамката, за да блокира тази отразена светлина. Колкото по-отразителна е повърхността, толкова по-поляризирана светлина достига до окото ни. Най-често срещаните източници на отразяващи повърхности са вода, прозорци и дори други автомобили и в по-малка степен цимент и асфалт. Не забравяйте, че поляризираната светлина е различна от UV светлината. Поляризираните лещи намаляват отблясъците и подобряват контраста, но всички добри слънчеви лещи предпазват от UV лъчи.

Мит: Слънчевите очила могат да се износят след определено време

Зависи за кои аспекти на нюансите говорите. По отношение на UV защита – не - Нито едно проучване, не доказва намаляване на нивото на UV защита с износване и време. Драскотините, от друга страна, които се натрупват неизбежно, колкото по-дълго ги носите – или ги карат да тракат в жабката ви, ще понижат качеството на зрението ви.

Това си сигналите на тялото ви да спрете със захарта

Мит: Евтините слънчеви очила са добри

Всъщност дори най-евтините нюанси блокират по-голямата част от вредното UV лъчение. Но не това е проблемът. Некачествените пластмасови лещи изкривяват зрението ни и могат да причинят главоболие. Винаги използвайте лещи с качество по рецепта, дори ако мощността им е нула.

Мит: По-тъмните лещи са по-защитни

Изглежда, че по-тъмен нюанс би блокирал повече светлина, но това не е така. Нивото на UV защита не е фактор за оттенък. Определя се или от обработката на лещите, или от вида на пластмасовия полимер на лещата.

Мит: Всички слънчеви очила предпазват от UVA/UVB светлина

Не всички слънчеви очила имат UV защита - някои са строго модни аксесоари. Когато купувате слънчеви очила, винаги търсете етикет или стикер, показващ UV защита.

Мит: Имате нужда от слънчеви очила само през лятото

Ако някога сте били заслепени от лъчи, проблясващи от прясно напудрените ски писти, знаете, че слънчевата светлина през зимата е също толкова силна, колкото и през лятото. Често погрешно схващане е, че има по-малко UV увреждане на очите през по-студените месеци и не е вярно. През зимата UV лъчите могат да се отразяват от снега и в очите. Слънчевите очила са ключът към защитата на очите, независимо от времето.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Панова
Петя Панова Отговорен редактор
Новините днес