Нека видим, кои са местата вкъщи, които винаги забравяме да почистим:
Дръжките на вратите, ключовете и контактите
Те непрекъснато събират върху себе си прах и различни микроби, причиняващи алергични реакции и заболявания от инфекциозен вид у обитателите на къщата. Ако не ги изчиствате повече от два месеца, те могат да образуват дебел слой прах отгоре, мръсотия и бактерии, които биха се разпространили из целия ви апартамент. Замърсяването не изглежда красиво на белите ключове и контакти и по никакъв начин не украсява интериора.
За да избегнете това, е необходимо да почистите старателно вратата и нейните дръжки, ключовете, контактите по време на основно почистване. Същото важи и за дръжките за кухненските шкафове и тези в банята. Не почиствайте контактите с влажна кърпа поради опасност от навлизане на течност в проводниците.
Аспираторът в кухнята
По време на процеса на почистване домакинята обикновено почиства всички домакински уреди: печка, кафемашина, микровълнова печка. Но много хора забравят кухненския аспиратор. В крайна сметка прахът и мръсотията си проправят път през решетката, оставяйки по-голямата част от мръсотията върху нея. Ако се използва често, абсорбаторът е редно да се чисти редовно, поне два пъти в месеца. Добре е да премахнете решетката на аспиратора и да я накиснете в разтвор на почистващ препарат и оцет. Колкото повече правите това, толкова по-малко бактерии ще се събират в абсорбатора.
Сифоните на мивките и ваните
Това, което забравяме винаги при почистването, е сифонът. Това обаче е сериозна грешка. Не чакайте да се образува запушване. Дренажните отвори могат да събират коса, вълна и остатъци от храна. Не е необходимо често да демонтирате сифона и да почиствате тръбата отвътре. Направете го веднъж и го поддържайте непрекъснато чист. Това става със специални професионални средства или домашни, народни методи, като например с хлебната сода и оцетът.
Вентилационна решетка
Често сме свикнали да обръщаме малко внимание на вентилацията. Запушването и се забелязва само когато започне да издава странен шум, поради натрупването на мазнини и мръсотия. Освен това въздухът става по-замърсен, което се усеща веднага. Вентилацията на банята може да събира прах, мръсотия и косми. Мастни натрупвания пък се появяват в кухненската вентилация. Това докарва много неудобства на обитателите на дома, а също така застрашава тяхното здраве. Вентилационните решетки трябва да се почистват с препарати и химикали поне веднъж седмично.
Абажури и полилеи
Въпреки основното почистване, всеки домакин забравя да премахне праха от абажура и полилея. Опасно е, защото прахът може да натрупа всякакви бактерии и след това да се разпространи из къщата. Вредните микроби, могат да доведат до алергии или хронични заболявания. За да избегнете това, важно е редовно да избърсвате висящите полилеи и абажури, както отвън, така и отвътре.