Утре, 23 февруари православната църква отбелязва Месни заговезни, Неделя месопустна. Всяка година този ден се пада на различна дата - той поставя началото на подготовката за Великия пост. Подготвителният период се нарича Сирна седмица - след нея започва същинският пост.
Какво се слага на трапезата на Месни заговезни?
На трапезата на Месни заговезни задължително се слага месо. Това е последният ден преди поста, в който е разрешено да се яде месо. След това по време на Сирната седмица, която приключва с празника Сирни заговезни на 2 март (неделя), е разрешена консумацията на всичко без месо. През този период може да се яде мляко, яйца, масло. След това започва същинският пост, по време на който се изключва месо, масло, мляко и яйца.
Утре е Месни Заговезни - ето какво се прави
На трапезата на Месни заговезни по традиция се слага кокошка. Слага се още свинско с кисело зеле. За празника се приготвя баница с животинска мазнина. На трапезата се сервират и ястия с булгур, нахут.
От старобългарски "заговезни" идва от заговявам, което означава "отказвам се от месото".
Традиции и обичаи на Месни заговезни
По традиция на Месни заговезни на трапезата се събира цялото семейство. Празникът се празнува само с роднини. Той се свързва и с още една традиция - преди вечеря младото семейство трябва да отиде на гости на своите кумове и носи дарове - задължително се носи нещо сладко (торта, сладки, кекс), обреден хляб.
Какво трябва да се яде на Месни Заговезни?
Традицията повелява младите да отидат на гости на родителите си. Вечерта цялото семейство се събира около трапезата. Празникът не забранява веселбите, както и цялата Сирна седмица. Тъй като това са последните дни преди поста, всякакви веселби и събирания са разрешени.
Стар български обичай е връзването на люлки, на които се люлеят момите и момците. Вярва се, че изпълнението на този обичай ще помогне на момите и момците скоро да се задомят. Люлеенето на люлка се свързва със здравето и плодородието. То също така символизира подготовката на душата за предстоящия пост.
Месни заговезни 2025 - кога се падат, традиции и обичаи
Събирането на цялото семейство на празника символизира целостта на семейството и душата. Цялото семейство се събира, за да се подготви за обновлението, което предстои след пречистването на душата на Великия пост и предстоящото щастливо събитие - Възкресение Христово.
На Месни заговезни в много части на страната ни се изпълнява ритуал с палене и прескачане на огньове. Прави се за здравем късмет, благоденствие и прогонване на злото.
Следва Сирната седмица, през която е обичайно да се иска прошка. По-младите трябва да поискат прошка от по-възрастните си роднини. Въпреки че през цялата Сирна седмица може да се иска прошка, неделя, денят на Сирни заговезни, според църковния календар, е денят на прошката.
В деня на Месопустна неделя църквата отслужва литургия. Чете се част от Евангелието, която има за цел да припомни на вярващите значението на изкуплението на греха.
За трапезата на Месни Заговезни - кои ястия са задължителни?
Както на всеки голям църковен празник, така и на този е забранено да се работи, също така не трябва да се извършва домакинска работа. Забранено е сквернословието, клетвите и клеветите. Не трябва да се отказва помощ и милостиня на нуждаещите се. Момите не трябва да прекарват деня само в женска компания, защото няма да се омъжат скоро.
Празникът Месни заговезни е съпровождан от Месопустна задушница на 22 февруари. На този ден се почита паметта на починалите. Прието е да се ходи на гробището, за да се раздават подавки. Раздава се варено жито, плодове, кексове, дребни сладки.
На Месопустна задушница гробовете се почистват предварително, ако това не е направено по-рано, след това се украсяват с цветя, палят се свещи, извършва се прекаждане с тамян и преливане с червено вино. По традиция преливането трябва да се извърши от най-възрастната жена. Подавките, които са останали от гробището, се носят у дома. На този ден също не трябва да се отказва помощ и милостиня.
На Месни Заговезни: Какво се прави за късмет?