През студения сезон почти не виждаме слънце, не се движим толкова активно, колкото през лятото, не получаваме достатъчно витамини, а в навечерието на празниците работим в авариен режим. Не е изненадващо, че енергийният потенциал на тялото е значително намален, поради което мнозина изпитват срив, настроението им се влошава, възниква апатия, вниманието се разсейва, работоспособността се влошава и защитата срещу вируси отслабва.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
За да настъпи промяна, съсредоточете се върху продуктите за „добро настроение“ или, както днес се наричат, суперхрани.
Полезни храни през зимата
Мандарина
В Китай в навечерието на празничната нощ е обичайно да се подаряват две мандарини на роднини и приятели - те се свързват с просперитет и късмет. Освен това е чудесно средство срещу зимната депресия. Ароматът на мандарината облекчава стреса, премахва тревожността и възстановява енергийните резерви на тялото. Благодарение на витамин С, сладко-киселите филийки имат свойствата на универсални имуностимуланти.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Защо качваме килограми през зимата?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Ананас
Този екзотичен плод има стимулиращи стомаха и червата вещества. Той съдържа цял комплекс от "живи" витамини: А, С, В1, В2, В9, В12, РР, както и калий, калций, натрий, магнезий, мед, манган, фосфор, желязо, йод, - всичко необходимо за добър имунитет, стабилно сърце и бодър дух.
Банан
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Бананът ще ви осигури нужната енергия, ще възстанови баланса на калий в организма и ще успокои учестения пулс. Бананите също съдържат 5-хидрокситриптамин, един от предшествениците на серотонина. Влияе положително на мозъчната дейност, зарежда ни с оптимизъм и действа тонизиращо. Единственият минус на бананите: имат много калории - един плод съдържа до 140 kcal.
Шоколад
Шоколадът съдържа редица психоактивни вещества, включително фенилетиламин, „вещество за щастие“, което помага за регулирането на нашите емоции. В допълнение, какаото, от което се прави шоколадът, е богато на флавоноиди, антиоксидантите, които са превенция на депресията. Между другото, "шоколадовите хапчета" намаляват систоличното (горно) налягане с 3 mm Hg. Освен това черният шоколад намалява риска от инсулт с 8% и коронарна болест на сърцето с 5%.
Същността на здравословното хранене
Зелен чай
Кофеинът в него не е по-малко, отколкото в кафето, но действа много по-меко и осигурява по-дълъг прилив на енергия. Зеленият чай подобрява паметта (особено краткосрочната), повишава умствената дейност и като цяло помага на сивите клетки в мозъка да мислят по-добре. Само 1 чаша от тази напитка на ден намалява риска от свързани с възрастта когнитивни проблеми, като болестта на Алцхаймер.
Кефир
Кефирът и киселото мляко облекчават нервното напрежение, намаляват тревожността, сваля кортизола (хормона на стреса) и в същото време повишават серотонина (хормона на щастието). Учените предполагат, че психобиотиците участват в синтеза на вещества, които са нужни в биохимията на мозъка за усещане за благополучие и щастие. Най-полезни са естествените ферментирали млечни продукти - без добавки. Ако искате, сами можете да си сложите горски плодове, парчета сезонни плодове или мед. Ако предпочитате кефир, тогава е по-добре да пиете чаша сутрин на празен стомах - и денят определено ще се получи!