Плодовете имат свое идеално време за хапване - те са готови да дадат на тялото всичките си витамини и микроелементи, да предотвратят заболявания, да укрепят имунната система и да забавят старостта. Например портокалите е най-добре да се ядат през първата половина на деня, от 6 сутринта до обяд. И не се препоръчва да ги ядете през нощта - това е изпълнено с киселини, дискомфорт в стомаха и безсъние. Искате ли да знаете повече за това кога е най-доброто време за ядене на плодове?
Кога плодовете са по-здравословни - преди или след хранене?
Много хора са свикнали след обилен обяд или вечеря да ядат плодове и салати – като десерт. Но учените казват, че е по-добре да правите това на празен стомах. Според изследване на американския антрополог и диетолог Алън Уокър, плодовете се усвояват не в стомаха, а в червата, където достигат след 15-20 минути, ако ги ядете на празен стомах. Там се абсорбират всички витамини, микро- и макроелементи. Ако стомахът е пълен, плодовата маса се задържа в него и постепенно започва да ферментира. Това не само намалява стойността на изядения продукт, но и води до много неприятни усещания като киселини и подуване на корема.
Лекар: Тези плодове са вредни за хората над 50 години
Затова е по-добре да се насладите на плодове или на празен стомах, или между основните хранения, като лека закуска. Растителните фибри ще потиснат чувството на глад, а плодовите киселини ще помогнат за активиране на метаболизма.
Ползите от горските плодове с малки семена, като киви, малини или ягоди. Благодарение на високото съдържание на неразтворими фибри, те не само осигуряват отлично насищане, но и помагат за предотвратяване на такива сериозни заболявания като рак на дебелото черво. И така, за да бъдат плодовете полезни, запомнете тази проста формула:
・след хапване на пресни зеленчуци, плодовете могат да се ядат 2 часа по-късно;
・след обяд без месни ястия - след 3;
・след хранене с месо, особено червено - след 4.
Най - добрият вариант е да включите плодове в сутрешното си хранене, а също и да ги ядете като междинна закуска 30 минути преди обяд или вечеря. Овесена каша или оризова каша с пресни плодове или плодова салата сутрин е източник на здравословни въглехидрати, които ще „събудят“ тялото, ще го напълнят с енергия и ще ви позволят да живеете спокойно до следобедната закуска. Но вечер плодовете не са най-здравословната храна.
Тези плодове са истински еликсир за кръвоносните съдове
След 19.00 часа метаболизмът се забавя и физическата активност намалява. Ако ядете екзотични плодове преди лягане, тялото ви просто няма да има време да преработи фруктозата и фибрите, което може да доведе до появата на отоци и мастни натрупвания.
Как да извлечем максимума от плодовете?
・Световната здравна организация препоръчва да се ядат поне 400 г плодове дневно.
・Най-здравословните са пресните сезонни плодове. Замразените са по-малко здравословни, но е по-добре да избягвате напълно консервираните.
・Екзотични плодове като авокадо и кокос трябва да бъдат изключени от диетата за хора с висок холестерол в кръвта. Те съдържат големи количества растителни мазнини, които могат да влошат здравословното състояние.
・Гроздето, бананите и черешите са с високо съдържание на глюкоза и фруктоза. Ако се опитвате да отслабнете или страдате от диабет, по-добре е да намерите алтернатива на тези плодове.
・Дори всичко да е наред със здравето и фигурата ви, по-добре е да ядете банани, грозде и авокадо сутрин, след тренировка или като лека закуска сутрин. Това са „тежки“ плодове, които се усвояват много дълго.
・Портокалът и мангото са две естествени енергийни напитки, които могат да се консумират преди спортна тренировка за по-голяма ефективност.
・Но можете да изядете пъпеша веднага след това. Благодарение на високото съдържание на влага и минерални соли, това ще помогне за бързо възстановяване на водно-солевия баланс. Само не се увличайте. Оптималната порция е около 350 гр.
・Фурмата е бърз въглехидрат, който се усвоява бързо и бързо повишава нивата на кръвната захар. Това означава, че тези, които искат да имат стройна, стегната фигура, трябва да ограничат консумацията на тези сушени плодове.