Лененото масло овлажнява, защитава и подпомага заздравяването на кожата. Но не всеки може да го използва.
Може да се прилага неразредено
Още: Ленено масло - за кого е най-полезно
Лененото масло се състои почти изцяло от ненаситени мастни киселини и съдържа значително по-малко наситени мастни киселини. Продуктът съдържа мастноразтворими витамини Е (токоферол) и А (ретинол), които имат антиоксидантни свойства и предпазват кожата от въздействието на свободните радикали. Нанасяйте върху лицето си само нерафинирано, студено пресовано масло, неразредено, тъй като то съдържа максимален брой полезни вещества и следователно е най-ефективно. Ако е възможно, оставете на лицето си цял ден или поне 15-20 минути.
Овлажнява и омекотява кожата
Когато се прилага локално, лененото масло овлажнява кожата. Как да използвате ленено масло за лицето си? Ако кожата ви е склонна към сухота и лющене, нанесете няколко капки масло върху пръстите си, разтрийте и нежно масажирайте лицето си. При комбинирана кожа нанесете продукта само върху проблемните зони.
Още: Ленено масло - лекар изброи ползите за здравето от него
Лененото масло запазва овлажняващите си свойства при смесване с други базови масла (кокосово, жожоба или шипка) и кремове за ежедневна грижа. Изследователи от университета Хайнрих Хайне в Дюселдорф твърдят, че то също така овлажнява кожата, когато се приема през устата. След консумация 1 ч.л масло дневно в продължение на 12 седмици, трансепидермалната загуба на вода ще намалее и кожата ще стане по-малко груба и лющеща се.
Изравнява тена при хиперпигментация
Лененото масло е богато на полиненаситени мастни киселини омега-3 и омега-6, по-специално алфа-линоленова (60%) и линолова (30%). Тези две вещества могат да изравнят тена на кожата, изсветлявайки фотопигментираните зони.
Още: Лекар: Това е най-полезното олио за мозъка - приемайте по лъжица и половина от него всеки ден
В резултат на експерименти с животни японски учени от университета в Кобе откриха, че нанасянето на линолова и алфа-линоленова киселина върху епидермиса помага срещу хиперпигментация, причинена от ултравиолетовите лъчи. Изследователите обясняват изсветляващите свойства на тези вещества чрез потискане на производството на меланинов пигмент от клетките, които го синтезират (меланоцити).
Намалява чувствителността на кожата
При ежедневна употреба линоловата и алфа-линоленовата киселина имат благоприятен ефект върху чувствителната кожа, облекчават парене, зачервяване, раздразнение и сърбеж. Експерименти върху мишки, на които е давано ленено масло в продължение на три седмици, показват, че този продукт помага за възстановяване на защитната функция на кожната бариера и намаляване на възпалението.
Ускорява заздравяването на рани
Лененото масло спомага за по-бързото зарастване на рани, натъртвания, изгаряния и други увреждания на кожата на лицето, стимулира регенерацията на епидермалните клетки и води до намаляване на размера на белезите. Мастните киселини осигуряват липидната бариера на кожата, така че както външната, така и вътрешната употреба на ленено масло укрепва кожата и спомага за възстановяването на епидермиса.
Не е подходящ за всеки
Лененото масло се счита за комедогенно. Когато се прилага върху кожата, може да запуши порите и да провокира обриви със склонност към образуване на комедони и акне.