Всъщност, за да бъде отговорено на този въпрос, е необходимо да се имат предвид някои обстоятелства. Сред тях е изначалното състояние на вашето сърце, а също и обемите на консумираната напитка (количество и концентрация на кофеин). Това е така, защото прекалените количества кофеин могат да ускорят сърдечният ритъм. Такава консумация не се препоръчва за пациенти с риск от сърдечен пристъп, какъвто може да възникне при аритмии.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Това не означава обаче, че се налага да откажете да пиете кафе.
Д-р Ездраш Канфиелд Прадо разяснява. https://cardioesdras.com/cafe-faz-mal-a-saude-do-coracao/
Още: Влияе ли кафето на кръвното налягане?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
На първо място, кафето е сред най-популярните напитки в цял свят и присъства в ежедневието на хората. Например, бразилците пият до шест пъти повече кафе от останалия свят - общо повече от 21 милиона чувала годишно. Поради такава висока консумация е нормално, че влиянието на кафето върху човешкия организъм постоянно се наблюдава в Бразилия, проверява се и изследва.
Заслужава да се спомене, че когато се пие малко, кафето проявява антиокислителни свойства, които запазват кръвоносните съдове. Това означава, че то е бариера за вредното действие на свободните радикали върху стените на артериите - следователно умереният прием на кофеин не причинява аритмии.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Това обаче не важи за високите дози. Освен, че предизвиква учестяване на сърдечния ритъм, прекаляването с него увеличава риска от инфаркт и други здравословни проблеми, които дори може да доведат до внезапна смърт.
В тези случаи е препоръчително да се консултирате с кардиолог, за да оцените здравето на сърцето си – и е желателно да спазвате лекарските инструкции относно консумацията на кафе.
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Лекар: Запомнете ги, това са вредните свойства на кафето
Може ли хипертониците да пият кафе?
Според Бразилското дружество по кардиология (SBC) нищо не доказва, че кафето само по себе си е вредно за сърцето. Вече обаче е известно, че консумацията му може да вдигне кръвното за повече от три часа. Така, че кофеинът може да се консумира безопасно, стига да е в умерени количества.
При това, напитката съдържа хлорогенни киселини, магнезий и калий, които смъкват кръвното. Това показва, че кафето в умерени дози е позволено на хора с високо кръвно.
Какво е идеалното количество за консумация на кафе?
Още: Кое кафе значително подобрява паметта ни?
Също така според SBC препоръчителната максимална консумация на ден е 200 милиграма кофеин. Една порция еспресо съдържа 80 милиграма, което е равно на 2 чашки кафе.
Но не забравяйте, че тази стойност е само ориентировъчна. Процентите варират според характеристиките на всеки организъм, който има своята индивидуална чувствителност към веществото. С други думи, хората, които са свикнали да пият кафе ежедневно, в крайна сметка развиват по-голяма толерантност. Това може да доведе до предозиране и да навреди на здравето им. Затова е най-препоръчително да се пият между 2 и 3 чашки на ден.
Ползи от кафето
Щом е ясно, че само по себе си кафето не е вредно за сърцето, можем да говорим за ползите, които то носи за здравето, например:
- ограничава апетита;
- явява се кардиостимулант;
- кафето е диуретик;
- то е лаксатив (слабително);
- отпуска мускулите.
При това, намалява симптомите на умора, мигрена, астма, затлъстяване и парализа, в допълнение към облекчаване на болката. Кафето се използва и за подобряване на ефекта на други полезни вещества, присъстващи в организма, като придава осезаемо позитивно усещане. Следователно е полезно, стига да се пие умерено и без излишък. Но, ако почувствате някакъв дискомфорт след пиене на тази напитка, е задължително да се консултирате с вашия лекар.
Съветвайте се с кардиолог, подлагайте се редовно на прегледи, за да сте спокойни, когато изпиете чаша кафе!
Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---