Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разяснява най-често срещаните причини за затруднено дишане в легнало положение?

14 януари 2025, 13:00 часа

Съществува специфично състояние, което в легнало положение предизвиква затруднено дишане, наречено пароксизмална нощна диспнея. То се определя от чувството за недостиг на въздух, което събужда пациента след един или два часа сън, и се облекчава, когато човекът седне или се изправи.

Д-р Силвия Калишман разказва за това състояние. https://www.minhavida.com.br/saude/temas/dificuldade-para-respirar-deitado

По принцип затрудненото дишане се счита за сериозен проблем, който може да показва няколко вида състояния. Затова се препоръчва да потърсите медицинска помощ, когато се появи.

Причини

Когато човек лежи, затрудненото дишане може да бъде провокирано от редица здравословни проблеми, като например:

  • панически синдром;
  • хъркане;
  • респираторни инфекции;
  • сънна апнея (нарушение, което причинява моментно спиране на дишането или много повърхностно дишане по време на сън);
  • хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ);
  • сърдечна недостатъчност, наред с други сърдечно-съдови проблеми.

Още: Защо понякога имаме усещане за чуждо присъствие по време на сън?

В случая на ХОББ - група белодробни заболявания, които блокират въздушния поток и затрудняват дишането, хроничният бронхит и емфиземът са най-често срещаните заболявания сред диагнозите. Затлъстяването също може да е свързано с проблема, тъй като е рисков фактор за сънна апнея. При това, наднорменото тегло притиска белите дробове и корема, което засилва проблема.

Лежането непосредствено след хранене също може да причини този симптом, тъй като е възможно стомахът да притисне диафрагмата. Но всичко отгоре, затрудненото дишане може да е резултат от преминаването на храна през хранопровода.

Симптоми

Затрудненото дишане в легнало положение вече е симптом само по себе си, но може да бъде придружено също и от други признаци в зависимост от причината. Например, ако тя е сънна апнея, може да има симптоми като:

  • трудно заспиване;
  • умора през деня;
  • хъркане;
  • главоболие при събуждане;
  • болки в гърлото при събуждане.

Още: 10 тайни за спокоен сън: Добавете ги към рутината си още днес

Ако причината за затрудненото дишане в легнало положение е ХОББ, симптомите, които евентуално ще съпровождат проблема, са следните:

  • хронична кашлица;
  • затруднено дишане при физическа активност;
  • хрипове в гърдите.

Диагноза

За да диагностицира причината за затрудненото ви дишане в легнало положение, вашият лекар ще проведе физически преглед, фокусиран основно върху здравето на сърцето и белите дробове. Ще бъдете попитани и за появата на други симптоми, както и за вашата медицинска история.

Може да са нужни и някои тестове, като например такива от следния тип:

  • рентгенография на гръдния кош за оценка на сърцето и белите дробове;
  • тестове за белодробна функция;
  • ехокардиограма;
  • електрокардиограма.

Търсене на медицинска помощ

Прибегнете бързо до медицинска помощ, ако получите симптоми, свързани в легнало положение с трудно дишане (вижте по-горе абзаца „Симптоми“). Също така внимавайте за други предупредителни признаци, като болка в ръцете и врата, ускорен пулс, слаб пулс или замаяност.

Сред специалностите, които могат да диагностицират причините за трудно дишане в легнало положение, са клиничната медицина и пулмологията.

Още: Тайната на пълноценния сън: Това е идеалната температура за спалнята ви

Лечение

Лечението ще варира в зависимост от причината за проблема. Когато става въпрос за респираторна инфекция, лекарят ви вероятно ще предпише антивирусни средства или антибиотици. Ако причината е ХОББ, може да бъде препоръчана употребата на инхалатори и лекарства за проблеми като бронхит.

За хората, които имат сънна апнея, проблемът може да бъде решен с помощта на устройства като CPAP-апарати за сънна апнея; използвани по време на сън, те избутват въздух в дихателните пътища и подобряват дишането.

Ако причината за затруднено дишане в легнало положение е тревожно разстройство, лечението на основния проблем директно облекчава и подобрява симптома. Важно е да се следва лечението, препоръчано от психолога или психиатъра, който може да предпише медикаменти или психотерапия.

Още: Лекар: За кои хора се препоръчва спането по гръб

Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес