Инсултите са водещата причина за смърт и дълготрайна инвалидност, съществуват редица митове и погрешни схващания относно рисковете, симптомите и лечението на инсултите. Ето шест от най-често срещаните.
Още: 3 важни причини да избягвате хапчетата за сън с напредването на възрастта
Мит 1: Само по-възрастните хора получават удар
Въпреки че е вярно, че рискът от инсулт се увеличава с възрастта, инсултите могат да се появят на всяка възраст. Изследванията показват, че тази обезпокоителна тенденция се дължи на нарастването на свързаните със затлъстяването рискови фактори за начина на живот сред по-младите хора.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
„Състояния като хипертония, диабет и висок холестерол, които преди се срещаха предимно при по-възрастни хора, сега са често срещани при по-млади. Като се има предвид, че тези състояния са пряко свързани с риска от инсулт, повишението не е изненадващо. Това обаче е предотвратимо“, казва д-р Падманабхан.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Мит 2: Не можете да предотвратите инсулт
Поради привидно внезапното начало на инсултите, много хора имат погрешната представа, че те не могат да бъдат предотвратени. Но според Американската асоциация за инсулти 80% от инсултите са предотвратими.
„Най-ефективният начин да намалите шансовете си за инсулт е да се обърнете към рисковите фактори за инсулт, които можете да контролирате“, казва д-р Падманабхан. „Неща като високо кръвно налягане, висок холестерол, прекомерен прием на алкохол, диабет и сърдечни заболявания са рискови фактори, които можете да намалите. Някои могат да бъдат адресирани чрез промени в начина на живот, докато други може да изискват лекарства. Независимо от средствата, ако обърнете внимание на рисковите си фактори, вие ефективно работите за предотвратяване на инсулт.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Мит 3: Приемът на витамини може да предотврати инсулт
Според д-р Падманабхан, „В този момент няма данни в подкрепа на това, че приемането на витамини може да предотврати появата на инсулт.“
Източникът на този мит произтича от факта, че има връзка между високите нива на хомоцистеин (химикал, който тялото ви използва за разграждане на протеини) и инсулт. „Обикновено витамини като В12, В6 и фолиева киселина разграждат хомоцистеина до други вещества, оставяйки следи от хомоцистеин в кръвта ви“, казва д-р Падманабхан. „Изглежда логично, че приемането на високи дози витамини ще помогне да се поддържа хомоцистеинът под контрол. Изследването обаче просто не го потвърждава.
Мит 4: Трудно е да се разпознае инсулт
Тъй като инсултът може да възникне навсякъде в мозъка, симптомите могат да бъдат различни. Но това не означава, че са трудни за разпознаване.
„Трите най-често срещани индикатора за инсулт са увисване от едната страна на лицето, слабост или изтръпване на едната ръка и неясна реч“, казва д-р Падманабхан.
Той продължава: „Редица други потенциални признаци са най-разпознаваеми поради внезапната им природа. Те включват внезапно объркване, замаяност, проблеми със зрението, затруднено ходене, силно главоболие и слабост или изтръпване, най-често от едната страна на тялото. Отново, ако някой проявява някой от тези симптоми, не се колебайте. Обадете се на линейка."
Мит 5: Няма лечение за инсулт
Всъщност има редица изключително ефективни лечения за инсулт. Най-добрият вариант за лечение зависи от вида на настъпилия инсулт. Целта на всички лечения е да се възстанови нормалният кръвен поток към мозъка. За някои пациенти може да се наложи операция, докато други могат да постигнат успех с лекарства. Независимо от вида на инсулта или лечението, колкото по-рано потърсите медицинска помощ, толкова по-добри са шансовете за възстановяване.
Мит 6: Аспиринът е ефективно домашно лекарство за инсулт
Въпреки че е доказано, че аспиринът е полезен при разграждането на съсиреци по време на инфаркт, тази способност за разрушаване на съсиреци не се отнася непременно за инсулти. Всъщност, казва д-р Падманабхан, „Аспиринът всъщност може да бъде вреден, ако човек получи инсулт, причинен от кръвоизлив в мозъка. Ако подозирате, че някой има инсулт, най-добрият начин на действие е да пропуснете аспирина и незабавно да го заведете в болницата.“
Мит 7: Пиенето на енергийни напитки ще доведе до инсулт
Пиенето на една енергийна напитка от време на време не означава, че със сигурност ще получите инсулт.
Но приемането на твърде много твърде често може да доведе до развитие на състояние, наречено синдром на обратима церебрална вазоконстрикция (RCVS), което може да доведе до риск от инсулт.
Мит 8: Използването на изкуствени подсладители намалява риска от инсулт
Ново изследване показва, че изкуствените подсладители всъщност водят до по-висок риск от инсулт.
Още: Как да разберете дали имате прищипан нерв: Важно за всички над 50 години
Еритритолът е заместител на захарта, който често се използва в храни, предназначени за хора с диабет или които искат да отслабнат. Но може да доведе до риск от съсирване на кръвта. Изследователите казват, че като цяло трябва да избягвате изкуствените подсладители.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.