Тестът за албумин дава полезна информация за преценка на хранителния статус на лицето и установяване на възможни проблеми с бъбреците или черния дроб.
Д-р Марсела Лемуш разказва за ролята на албумина тук. https://www.tuasaude.com/exame-de-albumina/
Албуминът е протеин, който присъства в кръвта и се произвежда в черния дроб. Той е необходим за пренасяне на хормони и хранителни вещества в организма, за регулиране на pH и поддържане на осмотичния баланс в организма.
Още: Какви изследвания трябва да се правят след 30-годишна възраст?
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Измерването на албумин в кръвта обикновено се изисква заедно с измерване на албумин също и в урината, тъй като помага да се установят промените във функционирането на бъбреците.
За какво служи?
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Тестът за албумин се изисква от лекаря, за да прецени хранителния статус на лицето и да помогне за диагностицирането на бъбречни и чернодробни заболявания. Обикновено измерването на кръвен албумин е необходимо заедно с други тестове.
Как се прави?
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Още: В запечатана скална пукнатина: Откриха живи микроби на 2 милиарда години
Не е необходимо гладуване за провеждане на теста за албумин. Той се извършва чрез анализ на кръвна проба, взета в лабораторията.
Важно е лицето да посочи дали е употребявало препарати като анаболни стероиди, инсулин и растежен хормон, например, защото те могат да повлияят на резултатите от теста.
Референтни стойности
Нормалните стойности на албумин в кръвта може да варират в зависимост от лабораторията, където се извършва изследването, а също и според възрастта.
Още: Учени: Защо повечето хора са десничари, а не левичари
Референтна стойност за възраст на:
- 0 до 4 месеца - 20 до 45 g/L или 2,0 до 4,5 g/dL;
- 4 месеца до 16 години - 32 до 52 g/L или 3,2 до 5,2 g/dL
- след 16 години - 35 до 50 g/L или 3,5 до 5 g/dL.
Стойностите на албумина в кръвта могат също да бъдат повлияни от употребата на лекарствени препарати, дълготрайна диария, възпаления и недохранване.
Стойности на албумин в урината
Нормални - 5-20 mcg/min; това означава, че за ден биват отделяни максимум 30 mg албумин. Това се равнява на стойности под 20 mg/l при анализ.
Микроалбуминария - 20 до 200 mcg/min, тоест, 30 до 300 mg/ден.
Протеинурия – над 300 mg/ден.
Какво означават резултатите?
Що се отнася до микроалбуминурията - тоа е пърночалният симптом за диабетна нефропатия с възможно развитие в следващите 5-7 години на тежък стадий на диабетна нефропатия.
Албуминът в кръвта може да бъде висок или нисък поради някои ситуации.
Висок албумин
Повишената стойност на албумина в кръвта, наричана още хипералбуминемия, обикновено е свързана с дехидратация, която може да бъде причинена, например, от диария. Това се случва, защото дехидратацията води до намаляване на количеството вода в организма, което съответно повишава концентрацията на албумин в кръвта.
Нисък албумин
Намалената стойност на албумина в кръвта, наричана още хипоалбуминемия, може да възникне поради определени ситуации като, например, следните.
Бъбречни проблеми, при които има повишено преминаване на албумин в урината, като нефротичен синдром и хронична бъбречна недостатъчност.
Чревни промени с голяма загуба на протеини, включително албумин, през стомашно-чревния тракт. Това се наблюдава при заболявания като улцерозен колит, болест на Крон и целиакия.
Недохранване, когато няма правилно усвояване или адекватен прием на хранителни вещества. Това пречи на усвояването или производството на албумин.
Различни сериозни заболявания, при които се променя разпределението на албумин между интра- и екстраваскуларните пространства, засягайки производството му в организма и увеличавайки неговото разграждане.
Възпаления като сърдечна недостатъчност, панкреатит или по-деликатни операции.
Освен това, понижените нива на албумин в кръвта също могат да бъдат показателни за чернодробни проблеми, при които има намаление в производството на този протеин. Поради това лекарят може да поиска допълнителни тестове за оценка на здравето на черния дроб.
Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---