Наскоро направено проучване, публикувано в сп. “Nature communication” показва, че мъжете, които имат косопад, са по-податливи на рак на кожата. Основният фактор при тях е излагането на слънце на скалпа, а не андрогените. Това е станало ясно, след като са били проведени мета-анализи само на мъже за над 12 000 случая на кожен меланом и над 17 000 случая на рак на кератиноцитите.
Още: Как да изберем най-добрата саламура за сирене
Още: Руска ли е руската салата – ето откъде идва
Няма доказателства, че нивата на тестостерон имат значима роля при връзката между оплешивяването и рака на кожата. Има припокриване на гените, които причиняват косопад и гените, които имат влияние върху цвета на кожата или пигментацията ѝ. Известно е, че цветът на кожата има влияние върху развитието на рак, а тези резултати показват, че пигментацията също може да повиши риска при хората с косопад. Въпреки това тази връзка между оплешивяването и рака на кожата все още се обяснява с повишеното излагане на слънце.
Как да различим меланом от обикновена бенка
Изследователите са установили "силни връзки" между оплешивяването при мъжете и два вида кожни ракови заболявания - плоскоклетъчен карцином на главата и шията и меланом. Според учените мъжете с по-малко количество коса имат по-голям риск от заболявания като меланома, което може да обясни по-високата честота на това раково заболяване при мъжете в страни с висока околна ултравиолетова радиация.
Още: Какви чудеса се случват в нощта срещу Богоявление
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/
Според данните на Австралийския съвет за борба с рака двама от трима австралийци ще бъдат диагностицирани с някаква форма на рак на кожата, преди да навършат 70 години. Австралия е с най-висок процес на кожен рак в света. Статистиката показва, че на всеки половин час се диагностицира по един човек с болестта. Затова е добре да се знае кои групи от населението са изложени на повишен риск и да се предприемат превантивни мерки за ранното откриване на болестта.
Защитата от прекомерно излагане на UV-лъчи може би е най-важната превантивна мярка срещу меланом и други видове рак на кожата.
Какво е меланома ?
Меланомът е вид кожен рак, който се развива от меланоцитите - клетките, които са отговорни за производството на пигмента меланин. Меланинът дава цвета на кожата, очите и косата. Меланомът обикновено се развива в кожата, но може да се появи и в други места, където меланоцитите присъстват като в очите или вътрешните органи, например.
Още: Какво се прави на Богоявление за късмет през новата година
Още: Топ 12 на най-красивите места в Италия
7 признака, че бенките ви трябва да бъдат погледнати от лекар в най-скоро време
Това е най-опасният вид кожен рак, защото може да се разпространи до други части на тялото, ако не се открие и не се лекува навреме. Меланомът обикновено се свързва с ултравиолетовите лъчи от слънцето или от изкуствени източници като солариумите. Факторите като светла кожа, често излагане на слънце, болен в семейството и наличието на множество ненормални мутации в гена BRCA2 могат да увеличат риска от развитие на болестта.