Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Каква е ph нормата на урината?

11 декември 2024, 18:00 часа

Пациентите, които не са запознати с това защо е важно нормалното ph на урината и какво всъщност разкриват високото или ниското ph, не се интересуват и каква е ph нормата на урината. Информираните, че този показател може да разкрие здравословни проблеми, свързани с бъбречната функция или с пикочния мехур, не се чудят, че лекарят им иска това изследване, нито какво точно се цели да се открие или отхвърли с него. Вижте какво казват лекарите за ph нормата на урината и какви са идеалните и нормалните стойности.

Ph нормата на урината – каква е тя?

Обикновено за идеални се считат стойностите между 6 и 7.5, макар да не са притеснителни и малко по-високите или ниски стойности. Ако обаче показателите ви са твърде различни от онези, които се считат за норма, то лекаря ви може да иска да направи допълнителни изследвания, за да открие причината. Своевременната диагностика позволява своевременно лечение, като липсата на диагноза при някои заболявания може да се окаже фатална. Ето защо специалистите обръщат внимание на колкото се може повече показатели за по-обективна преценка.

Още: Лекар: Какво показват левкоцитите и защо е важно да се изследват

Какво измерва Ph на урината?

Алкалността или киселинността на урината се измерва с Ph нормата на урината. Тя е важен показател за здравето на бъбреците и пикочния мехур. Макар малки отклонения в Ph на урината са допустими и да не търси причина за тях, измереното много високо или много ниско  Ph обикновено сочи проблем, макар да е възможно причините за него да са свързани дори с консумираната наскоро храна. В тези случаи, ако не сте спазвали подходяща диета, то е твърде вероятно лекарят ви да вземе под внимание не автоматично показателите на извършеното изследване, а да ги интерпретира спрямо пациента и с какво се е хранил.

За извършване на изследването се използва проба от урината, която трябва да е стерилна. За пациентите са предвидени и специални контейнерчета за събиране на стерилна урина. Най-добре е това да става сутрин, макар че не се изключват и изследвания по всяко време на деня, когато се налага. Възможно е да се наложи изследване на урина, събирана дълго време – седмица, както и допълнителни изследвания. Вашият лекар ще ви информира как точно да съберете пробата, какви са правилата, какво да направите, за да са най-точни резултатите, да не се получи замърсяване с бактерии и прочие.

 

Още: Какво показва албуминът в урината и какво е значението му

 Ph нормата на урината – защо е висока?

 РH на урината, което е по-високо от нормата, може да се дължи дори на причини, които не са свързани с бъбреците и пикочния мехур като продължително повръщане. При продължителното повръщане, без да е от значение причината за него, се освобождава от тялото стомашна киселина, което оказва влияние върху изследването на РН на урината. Реално с освобождаването на киселина телесните течности, каквато е и урината, стават по-малко кисели, по-основни, при което се увеличава РН на урината.

 

Ph нормата на урината – защо е ниска?

Още: Причини за задържане на остатъчна урина в пикочния мехур

Ако след изследването се открие, че урината на пациента е с ниско РН, тоест, че е киселинна, то това сочи риск от образуване на камъни в бъбреците. Киселата урина, ниското РН на урината може да се дължи на различни заболявания, част от които са изключително опасни, ако се оставят недиагностицирани и нелекувани и могат дори да застрашат живота на пациента. Такова заболяване, при което се наблюдава кисела урина, урина с ниско рН, е едно от най-опасните усложнения на диабета, което е диабетната кетоацидоза. Други причини за ниско РН са следните, сред които има и много причини, които не са свързани с бъбреците и пикочния мехур, като:

-продължителни периоди без прием на храна, гладуване независимо от причината за него,

-упорита и продължителна диария, без да е от значение причината за нея,

-някои медикаменти, предписвани с рецепта или достъпни в аптеките без такава.

Тъй като очевадно ниското или високото РН на урината могат да сочат и заболявания,  твърде несвързани с бъбреците като усложнение от диабет например, е важно лекарят да е специалист и да може правилно да интерпретира резултатите от изследванията.

 

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323957#interpreting-results

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес