Холестеролът е мастно вещество, което доста наподобява восък. Част от него идва от храната, която консумираме, а останалата се произвежда от самия организъм. Холестеролът има няколко предназначения. Той е необходим на тялото, за да произвежда хормони и здрави нови клетки. Прекомерното количество лош холестерол обаче може да доведе до редица проблеми със здравето.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Какви видове холестерол има ?
Липопротеин с ниска плътност (LDL) – нездравословен холестерол, който води до запушване на артериите и нивото му не трябва да е по-високо от 100 mg/Dl.
Липопротеин с висока плътност (HDL) – здравословен холестерол, който помага да се изчисти LDL холестерола от артериите и неговите стойности трябва да бъдат от 60 mg/Dl нагоре.
До какво може да доведе високият холестерол ?
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Когато в кръвта има прекалено голямо количество холестерол, той започва да се натрупва в кръвоносните съдове и да се образуват плаки. Те втвърдяват и спестяват артериите, като по този начин преминава по-малко кръв. Някоя плана може да доведе до вътрешна рана и да се образува кръвен съсирек на мястото на нараняването, който ако се задържи в коронарната артерия на сърдечния мускул, може да блокира притока на кръв и да доведе до сърдечен удар. Кръвен съсирек може да се придвижи и до кръвоносен съд, който захранва мозъка и ако се наруши притокът на кръв към мозъка, човек може да получи инсулт.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Какво представлява LDL холестеролът и защо трябва да го следите?
Как да намалите количеството на холестерола в кръвта ?
Може да окажете влияние като промените своя хранителен режим, започнете да спортувате редовно и като цяло водите здравословен начин на живот. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да понижите холестерола:
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Отървете се от излишните килограми – хранете се здравословно, спортувайте редовно и се опитайте да намалите килограмите си, ако са наднормени. Ако успеете да свалите 5-10% от теглото си, значително ще подобрите нивата на своя холестерол.
Променете начина си на хранене – консумацията на правилните храни ще доведе до понижаване на LDL холестерола и до повишаване на HDL. Трябва обаче да промените начина си на хранене за цял живот, а не само за определен период от време. Избягвайте наситените и трансмазнините, които повишават LDL холестерола. Наситени мазнини има в червеното месо, пълномаслените млечни храни и преработените меса.
Трансмазнините се произвеждат чрез процес, който използва водород, за да превърне течното масло в твърда мазнина. Те се използват от производителите на храни, защото помагат на пакетираните храни да бъдат свежи за по-дълъг период от време. Трансмазнините обаче са вредни за артериите. Те не само повишават LDL холестерола, но и понижават HDL холестерола. Храни, които съдържат трансмазнини, са всички fast food, пакетирани храни и пържени.
Препоръчваме ви да си набавяте мазнини от мононенаситени и полиненаситени източници като:
- Ядки като орехи и пекани.
- Соя.
- Мазни риби като риба тон, сьомга, пъстърва и др.
- Семена.
- Авокадо.
- Зехтин, рапица, шафран, слънчоглед и гроздови семки.
Лекар: Този вкусен плод вдига холестерола
Спортувайте редовно – редовните физически упражнения ще окажат благоприятен ефект както върху HDL холестерола, така и на целия организъм. Опитайте се да ходите повече, да посещавате фитнес или групова тренировка и да поддържате тонуса на своето тяло.
Спрете цигарите – пушенето може да доведе до рак и белодробни заболявания, а химикалите в цигарения дим увреждат кръвоносните съдове и ускоряват натрупването на плаки в артериите.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.