Кое е първото нещо, което правим, щом се ударите или навехнете крака си например? Вероятно да положите студен компрес, а ако имате лед под ръка, и той влиза в употреба. Това се прави с цел да не се подуе удареното място, да се облекчи болката и да се предотвратят по-големи проблеми. Ледът има славата на естествено болкоуспокояващо, което се ползва дори на терен от професионални спортисти. Това е така, защото той има свойството да отнема болката при напрежение в мускулите. По този начин играчите могат да се върнат на терен, дори да имат някаква травма, те почти не усещат болката.
С лед обаче не можете да излекувате контузията и това е нещо много важно, което хората трябва да знаят. Ледът е временно решение, докато стигнете до болница например или до личния си лекар. Той облекчава мястото, но не го лекува. След него нараняването все още съществува, то не е зараснало. Ако не третирате проблема по подходящ начин, той може да се разрасне и задълбочи. Трябва да посетите лекар, за да ви предпишат съответните медикаменти, лечение, а понякога и хирургическа намеса, ако травмата е по-сериозна.
На това мнение са и американски учени, според които действието на леда е единствено да забави преминаващия импулс през нервите, което води до облекчаване на болката, но временно. Друг минус на третирането на болно място с лед е, че то може да причини още по-голямо нараняване, защото когато спортистите се върнат на терен, те могат да навредят на същото място и да направят травмата още по-голяма, а често и с фатални последици. Ледът заблуждава болката, но ние знаем, че тя е там и трябва да се отнасяме по съответния подходящ начин към нея.
Действието на леда може да се изрази с намаляване на еластичността и силата на мускулите в рамките на 15 минути след като е бил положен на засегнатото място. При някои хора ефектът от поставяне на леда е толкова силен, че те не могат да контролират засегнатия крайник в пространството, което не говори никак добре за този метод за временно решение за облекчаване на болката.
Още: На Коледа: 4 съобщения, които трябва да изпратим на хора, които ни липсват
Още: Стихотворение на деня, 26 декември, от Елин Пелин
От всичко казано дотук става ясно, че третирането на засегнати места с лед все пак не е толкова полезно. По-добре е веднага да потърсите лекарска помощ. Разбира се, ако сте си у дома и навехнете крака си, може да положите лед, за да успеете да стигнете до лекаря си, но трябва да сте много внимателни, докато го правите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави
Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка