Хората обикновено са склонни да се страхуват от доста природни явления. Такова явление е, например, викът на кукумявката. Днес, разбира се, това суеверие не е толкова разпространено.
В древногръцката митология совата (без да се уточнява видът й) е птицата на Атина Палада - а понеже това е богинята на мъдростта, самата птица също започнала постепенно да символизира ум, разум, мъдрост, учене, образование и всичко свързано с подобни категории.
Но в миналото нейният вик също всявал страх, че предстои нечия смърт. Смята се, че тази традиция се е появила, защото преди смъртта на Юлий Цезар се чул вик на кукумявка. Оттогава тръгнала зловещата слава на тази птица.
Която птица, между другото, е доста симпатична. При това полезна: ловува дребни гризачи, червеи, змии... Изследователи са изчислили, че средно голяма кукумявка улавя и изяжда 23 земни червея за 45 минути. Обикновено яде малко: дневната й порция е 50-80 г месо.
Кукумявките представляват сови – при това те са най-малките сред тях. Големината им не надхвърля размерите на гълъб. В България се срещат главно два вида: домашна и пернатонога кукумявка.
Гарван на прозореца, или знаците, които ни подсказват бъдещето
Домашната кукумявка се нарича така не защото се развъжда като домашна птица - а понеже сама предпочита близост до човешките поселения: къщи, ферми, изоставени промишлени сгради, където открива подходящи закътани места за гнездене. Впрочем, зловещият вик, който бил предвещавал близката смърт на някой човек, се надава именно от нея. А звуците, издавани от пернатоногата кукумявка, повече напомнят точене на земеделска ръчна коса или трион; особено силни са, когато птицата е разтревожена и уплашена. Е, и такива звуци може да стреснат някого, но човешкото въображение по принцип е доста развинтено, когато става дума за страхове...
Краката на пернатоногата кукумявка, както сочи името й, са покрити с пера чак до ноктите. Сиво-кафявият цвят с бели пръски се съчетава перфектно с околната среда. За разлика от домашната, тя е доста по-малко разпространена. И двете птици са обявени за застрашени видове.
По природа кукумявките са безшумни както всички сови - невидими и нечути. Но в периода на чифтосване, който настъпва пролетно време, са доста гласовити. Когато самецът почувства желание, той „сяда“ до ергенската си хралупа и се отдава на любовни „серенади“ - произвежда до четири хиляди писъка за една нощ. Колкото по-дълго женските пренебрегват призива му за чифтосване, толкова по-упорито ги призовава.
Има и друга версия за мрачната слава на кукумявката. Хората във въображението си я свързват с починалите души, тъй като понякога птиците гнездят в гробищата. Но къде другаде, ако бъдат прогонени от домовете си?
Впрочем, някои поверия свързват кукумявките не само с мрачни, но и с позитивни явления, например следните.
Те защитават семейното благополучие и щастие, предпазват от кавги и прогонват лошата енергия.
Птицата е в състояние да улови отрицателната енергия на човек и неговия дом. Никога няма да свие гнездо в двора, под прозорец или на балкон, ако усети опасност за бъдещото си потомство. Оттук и поверието, че гнездо на кукумявка е добра поличба и обещава всякакво благополучие.
Ето защо птица влита в дома ви или се удря в прозореца ви
Наблюдателни хора са забелязали и следното.
Ако кукумявка прелети над главата ти през деня - на студ е.
Пие ли от съд в двора – ще дойдат гости.
Срещата с кукумявка винаги е късмет за добър човек.
Кукумявка в гнездо, която излюпва или храни пиленца, е знак за положителни и добри новини.
Гнездо на кукумявка близо до къщата на младоженци предвещава дълъг и щастлив брачен живот.
Ако кукумявка кацне на къща, в която има болен човек – скоро ще оздравее.
Кукумявка крещи близо до къщата ви - очаквайте ново попълнение в семейството.
С две думи: не чакайте беда и тя няма да се случи!