След 1945 г. в България започва засилена индустриализация, при която големи групи от хора се преместват от селата в близките големи градове. Нарасналото население се нуждае от жилища, а традиционните 5-6 етажни монолитни сгради не се строят достатъчно бързо. Затова научните звена се замислят за ускорено строителство, което да използват.
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Знаете ли имената на всички Пловдивски тепета?
Смята се, че панелното строителство идва от Съветския съюз, но това не е вярно. Първите сгради, изпълнени с предварително произведени панели, са в квартала-градина Форест Хилс Гардънс, построен през 1910 г. в предградие Куинс, Ню Йорк. Друг прочут панелен квартал има в Берлин.
Какво представляват панелите
Още: Строят ли все още панелни жилищни сгради у нас?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Строителните панели представляват оплетка от арматурно желязо, покрити с бетон. Съществуват различни по функции и вид панели - стенни, фасадни, подови. Произвеждат се в т.нар. домостроителни комбинати. До края на 80-те години на 20-ти век в България има над 30 домостроителни комбината. Извозват се до строежа с панеловоз. Повдига ги кран и се сглобяват чрез заваряване на издадените от панела стоманени елементи.
Днес в страната има 707 000 панелни жилища, като 200 000 от тях са в София.
Често смятаме, че панелките са еднакви, което не е вярно. Блоковете се различават по серии - т.нар. номенклатури. Всички панелки в една номенклатура са еднакви, но не и номенклатурите помежду си. Понякога за различните градове се разработват отделни серии. Всяка нова номенклатура подобрява разпределението на площите в блока.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Първите панелки
Първият панелен блок е построен през 1958 г. на ул. “Найчо Цанов” 66 в София. Представлява опитна 4-етажна сграда. Това е било голямо събитие за времето, а строежът е отразен в специализирани книги. Малко след това започва и експерименталното строителство на 3-4-етажни панелни сгради от Районната проектантска организация в Русе.
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Улесняват санирането на панелките
Серийното строителство започва през 1959 г. в столичния жк "Толстой" по разработки на Института за типизация и индустриализация на строителството.
Във Велико Търново най-старият блок се намира на ул. "Самуил". Последните панелки са от втората половина на 80-те години в квартал "Бузлуджа" и "Колю Фичето" за офицери от военното училище.
Във Варна първите панелни сгради са построени през 60-те години на 20-ти век в кварталите "Чайка" и "Левски". През следващото десетилетие масово се строят панелки в "Младост" и "Възраждане". Последните панелни блокове се строят през 80-те години в "Кайсиева градина" и около бившия завод "Електрон".
В Бургас първите панелни жилища са строени в края на 60-те и началото на 70-те години в кварталите "Лазур" и "Славейков".
В през 1973 г. Пловдив се построява цял квартал "Тракия" изцяло с панелно строителство. В онези години това е кварталът на младите семейства, който се изгражда на празното поле между Пловдив и Асеновград.
Още: Държавата поема изцяло санирането на панелките, икономията е до 55%
Панелните сгради по света
Днес в света панелната технология не е изоставена. Някои големи вериги супермаркети във Великобритания я използват за строеж на свои обекти. През 2015 г. в Ню Йорк компанията МY Місrо NY издигна 55-апартаментни блокове, предназначени за отдаване под наем. Панелите им се произвеждат в корабостроителниците в Бруклин.