По данни на Националния статистически институт към 31 декември 2022 г. в България има 5256 населени места, от които градовете са 257, а селата - 4999. И макар тенденцията е все повече селата да се обезлюдяват, има такива, чието население остава трайно голямо или дори се увеличава. 116 са селата с население над 2000 жители.
Знаете ли кое е най-голямото село в България?
Айдемир. Село Айдемир се намира в Североизточна България, в Айдемирската низина, на около 5 км от Силистра и на 3 км южно от река Дунав. Населението на селото е 6177 души. Селото се състои от 3 части - кв. "Деленките", Централна част и квартал "Татарица".
Още: Къде се намира най-дългото село в България?
Айдемир в миналото
Село Айдемир възниква по време на османското владичество. Споменава се в османски документи от 1620 г. под името Айа Тимур, което означава "Свети Тимур", от 1675 г. като Айдемир и от 1792 г. като Айтемир. За кратко време носи името Княз Есенски в чест на княз Александър Батенберг.
Според Букурещкия мирен договор от 1913 г. селото остава на територията на Румъния. Наблизо през 1924 г. са намерени сребърни монети от времето на цар Иван Александър. Съгласно Крайовската спогодба от 1940 г. Айдемир отново влиза в пределите на България.
През 1955 г. село Татарица се присъединява към Айдемир. Татарица е основано от донски казаци, старообрядци, избягали след църковните реформи на патриарх Никон от 1652-1666 г. и потушеното Булавинско въстание в Руското царство от 1707-1708 г. И днес в квартал "Татарица" живеят техни потомци.
През 1970 г. селото е слято със Силистра, но през 1976 г. отново е обявено за самостоятелно село и център на община.
Името
Предполага се, че името идва от "хайде мир”", предложен на турците от българите през XV-ти век. Другата версия гласи, че идва от румънското "вай да мине", превърнато във "Вайдемир", както и от турското "вай демир". Според трета версия името на селото идва от името на рибаря Айдемиряно. Около рибарска хижа излетниците от Силистра определят своя сборен пункт и срещите си с думите "Айдемиряно".
Още: Изгониха от Австрия бивша министърка, танцувала с Путин - сега живее в руско село (ВИДЕО)
Айдемир днес
В покрайнините на селото има много предприятия, които произвеждат рафинирано олио, плочки, автомобилни части и др. и се откриват работни места за местните жители. Предстои изграждане на мини рафинерия и обособяване на индустриална зона. Край селото на Дунав действа фериботен терминал Силистра (част от пристанище Силистра на територията на западната индустриална зона на Силистра) с ГКПП. В землището на селото успешно се развива зърнопроизводството, отглеждат се кайсии, животновъдството и лозарството. В Айдемир има земеделски производители и фирми, които осъществяват търговски, производствени дейности в сферата на услугите.
В селото има ресторант, кафенета, два строителни магазини, аптеки, лекарски и стоматологичен кабинет, фризьорски салон, автосервиз. Има едно основно училище, целодневна детска градина и три читалища. Селото има свой футболен отбор - ФК "Айдемир".
Интересни за гостите на града са двете църкви.
Църква "Покров Пресветой Богородице" се намира в "Татарица". В началото е малък параклис, в който не се изпълняват богослужения. По-късно се достроява и освещава до сегашния й вид.
Църквата "Света Троица" е построено през 1829 г. от руски воини. В църквата се съхраняват 2 свещника, изработени от дулата на руски пушки и многобройни ценни ръкописи.
Още: Може ли да стане и в България? Ето как в Германия цяло село се възроди.