В навечерието на един от най-светлите български празници – 22 септември – Деня на обявяването на независимостта на България, паметна дата, акт, пред който се прекланяме, защото ни прави независими и свободни, нека си припомним защо това е не просто поредния празничен и почивен ден в календара, не просто ден, даващ ни възможност за дълъг уикенд. Ако сте решили да пътувате все пак, не пропускайте да се отбиете за тържествата в града, в който е обявена независимостта, за да се заредите с усещане за гордост, за българщина и свобода. Къде е обявена независимостта на България, каква е историята на датата и какво ще ви очаква там този петък на 22 септември?
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Обявяването на независимостта – предистория на историята ни
Обявяването на България за независима държава не е път, лесно извървян. Предисторията на паметната дата започва с желанието на Австро-Унгария да анексира Босна и Херцеговина, тоест да не спази сключения Берлински договор, което се оказва възможност, златен шанс и за страната ни, като с Австро-Унгария са водени преговори от страна на България в лицето на самия княз Фердинанд за съвместни действия.
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
По същото време избухналата Младотурска революция в империята успява да постигне възстановяване на Конституцията от 1876 година – факт, които също повлиява на събитията, на които няма да се спираме подробно, но ще подчертаем, че много частички от пъзела е трябвало да си отидат на мястото, низ от събития да се случат, от случайности и от целенасочени действия и борба за независимост, за да се стигне до там българският дипломатически агент в турската столица Гешов в писмо до външния министър на България да лансира идеята за провъзгласяване на независимостта на страната ни, идея, която първоначално не била възприета.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Низ от събития обаче, свързани с Гешов, водят до „узряване“, че моментът е дошъл. На 16 септември е взето решение в Министерски съвет да се обяви независимостта на България, което се случва на 22 септември 1908 година. За обявяването на независимостта княз Фердинад се завръща в страната, като на 21 септември пристига в Русе, а на 22 септември е в града, в който с манифест обявява независимостта на България. Знаете ли кой е този град, къде е обявена независимостта на България?
Къде е обявена независимостта на България?
Една от старите столици на България е градът, в който с манифест княз Фердинад обявява България за независима държава. Това се случва на 22 септември по стар стил във Велико Търново. Ако въпросът ви къде е обявена независимостта на България е свързан с конкретно място, а не с града, в който се е случило паметното събитие, то това е църквата „Св. Четиридесет мъченици“.
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Във Велико Търново е обявена независимостта на България
Борбата обаче не приключва тук и в този момент – има съпротива от страна на Великите сили да признаят страната за независима, както и от Турция, която най-накрая склонява, след като получава от намесилата се в преговорите Русия опрощение задълженията си от Руско-турската война. Така срещу няколко милиона франка независимостта ни – дълго изстрадана, извоювана с кръв и свидни жертви, дълго чакана и бленувана най-накрая е факт. България е независима държава, а датата, на която е обявена с манифест за такава, е обявена за официален празник с решение на Народното събрание чак на 10 септември 1998 година.
Какво ви очаква в старопрестолния град на празника тази година?
Тържествата по повод обявяването на независимостта на България ще започнат на 21 септември в 16,30 ч. в центъра на Велико Търново с международен фестивал на военните оркестри. В програмата за 22 септември са включени литургия в църквата, в която е обявена независимостта на България, военен ритуал за издигане националното знаме на България, празничен благослов, поднасяне на венци и цветя на Пирамидата на Независимостта, празнични концерти, аудио-визуален спектакъл „Царевград Търнов – звук и светлина” и заря.