Съвършената домашна луканка е свещеният граал за всички чревоугодници с афинитет към месото. Приготвянето ѝ е сложен процес, не защото е трудно да бъде изпълнен, а защото е трудно да бъде разгадан.
Още: Кои са най-добрите чайове за възпалено гърло
Още: Защо оризът в ресторант винаги е по-вкусен? Ето няколко причини!
Луканката може да се прави с всички видове меса и много голям диапазон от свежи и изсушени подправки. В по-голямата част на България за луканка се възприема сурово - сушен месен деликатес, който има права форма. И, разбира се, както можете да допуснете, постигането на съвършения традиционен вкус, който с гордост да носи традиционното име, зависи от две неща: продуктите и техниката.
Независимо каква рецепта сме избрали да готвим, трябва да оставим месото да узрее с подправките. Ако подправките са сухи, ги запичаме на сух тиган (това, разбира се, не се отнася за солта и захарта). Ако са пресни, режем на ситно и ги добавяме към парчетата месо.
Още: Кои подправки са нужни за перфектната луканка
Още: Утре е Богоявление: Защо този ден носи чудото на осветената вода
Още: Коя планина се смята за най-ниската в България
Разбъркваме добре месото, сланината и подправките. Оставяме за едно денонощие в хладилник. Така месото ще придобие по-силни вкусове.
След като месото узрее добре в хладилник, го поставяме за около половин час във фризера. Така то ще стегне много добре. Независимо дали ще мелим месото или ще го кълцаме, трябва то да бъде охладено, в противен случай месото ще загуби част от соковете си и това може да доведе до прокисване на луканката.
Още: Тази нощ се сбъдват най-съкровените ни желания
Още: Това е най-вкусният тиквеник – всеки пробвал ще потвърди!
Хубаво е каймата да се меси няколко минути и след това да се остави настрани за половин час. Това се прави, за да може каймата да се овкуси финално, а подправките да разгърнат ароматите си максимално.
През това време накисваме червата в хладка вода (това се прави само при сухите черва). В началото на червото завързваме възел. С помощта на фуния пълним месото в червата. Ако остане въздух в суджука, има вероятност месото да се развали.
Още: Голям църковен празник иде утре, 6 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Лекар: Кои храни са задължителни за здрав панкреас?
Още: Как се приготвят пържени краставици - любимото мезе за бира
Ето защо е от изключителна важност да пълним месото плътно и да дупчим червото с игла. Правим малки дупчици с игла, от всички страни на напълненото черво. Правим така на всеки два сантиметра, за да сме сигурни, че има достатъчно малки дупчици, от които въздухът да излиза. Дупченето се прави паралелно с пълненето. След като напълним до получаване на желаната големина, накрая на червото отново завързваме възел.
Остава само да завържем готовите луканки с конец и да ги провесим да се сушат на проветриво и студено място. Най-добрите условия за успешно изсушаване на домашна луканка са температура на помещението между 10-16 градуса и влажност на въздуха над 78%.
След първи ден на сушенето сваляме луканката и с помощта на точилка я разточваме в познатата ни форма. След това връщаме луканката да съхне. Повтаряме това на всеки 5 дни, то ще спомогне на домашните луканки хем да придобият форма, хем да изсъхнат равномерно навсякъде.
Ако имаме късмет, по вашата луканка ще се образува бяла благородна плесен. Тя спомага на месото да узрее и засилва изключително много вкусовите качества на готовия продукт.
Още: В Пловдив арестуваха полицаи, взели луканка като подкуп
Времето за сушене е много относително - от 20 до не повече от 30 дни, което зависи от климата, размера на луканката, вида вложено месо, както и от личните ни предпочитания.