Приемът на адекватно количество течности, сред които най-препоръчвана е чистата вода, е важен не само за здравето и нормалното функциониране на органи, тъкани и системи в човешкото тяло, но за здравето на домашния ви любимец. И докато по отношение на мъркащите ни приятели не ни учудва, че не пият много вода – те основно си я набавят чрез мократа храна, която консумират, кучето не може без своята купичка или съд за вода дори по време на разходка. Колко вода трябва да пие куче на ден обаче е въпрос, на който твърде малко стопани знаят правилния отговор, а това поставя животното им в риск от редица заболявания, пряко свързани с неосигуряването на адекватно количество течности.
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
Защо водата е толкова важна за кучето?
Докато четириногите ни приятели могат да издържат няколко дни без храна, оставянето им без вода особено лятото в жегата е опасно за живота им. Кучетата нямат потни жлези и не се изпотяват, за да се охладят така, както го правим хората. Те дишат запъхтяно с отворена уста и изплезен език, за да се справят с жегата, при което губят и много вода. Ето защо осигуряването на достъп до прясна и хладна вода през лятото може да спаси живота на четириногия ви приятел.
Кое е най-опасното куче в света – не му попадайте в лапите
Още: Какви подправки е най-добре да се слагат на свинското месо
Още: Какво е казал Петър Дънов за постоянната консумация на кафе?
Колко вода трябва да пие нашето куче и колко да му осигуряваме?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В кое китно градче е роден Никола Вапцаров
Още: С кои трикове ще спестим много време при почистване на керамичен плот
Фиксиран и точен отговор на този въпрос няма, тъй като това зависи от сезона, навиците и начина на живот на кучето – дали е активно, или основно лежи и спи, килограмите и големината на животното, храната, която консумира. Съвсем естествено големите кучета ще се нуждаят от повече вода, както и активните. Повече живителна течност следва да осигурите, ако е лято или ако животното се отглежда в топла среда. Ако предлагате на кучето си основно гранули и твърда храна – ще му е нужна повече вода, отколкото ако го храните с кучешки пастет и особено с консерви, богати на сос. Мократа храна съумява да достави на любимеца ви значителна част от ежедневното количество необходима вода, тъй като съдържа висок процент такава – до 80%.
След като е толкова индивидуално, как да разберете колко вода трябва да пие кучето на ден? Лесно е – изчислете по 40-60 мл., средно 50 мл., на килограм тегло. Така ще определите средната дневна нужда от вода. След това трябва да се съобразите с навиците на животното – ако тича постоянно под слънцето, може да увеличите количеството. Ако хапва само мокра храна – да го намалите или поне да не насилвате животното да изпие тази дажба, ако то не желае.
Ако едно куче е отровено, то проявява следните симптоми
Още: С тези пълнени кюфтета по турски ще си оближете пръстите
Още: Топ 15 въздействащи цитата от нашите любими български автори
Как консумацията на вода ни подсказва тайни за здравето на домашния любимец?
Не само адекватният прием на вода е важен за здравето на кучето, но и приемът подсказва здраво ли е то, или е време за преглед при ветеринаря. Твърде скромната консумация на течности, както и прекомерната такава, могат да означават, че животното страда от скрито заболяване и се нуждае от помощ, преди да е станало късно. Ако кучето пие прекалено много вода, проверете дали не страда от:
- диабет,
- хормонални проблеми,
- заболявания на черния дроб,
- заболявания на пикочната система или бъбреците,
- пиометра,
- високи нива на калций.
Ако пък отказва по принцип за консумира достатъчно вода, осигурете му нова купа, сменяйте вода, за да е прясна, преминете към хранене с мокра храна, за да си набавя течности и да не се стигне до обезводняване. Особено внимавайте с болни, стари или малки кученца, при които всичко е много по-сложно и при които много по-бързо може да настъпи проблем и обезводняване.
Не пропускайте да обсъдите темата и с ветеринарния лекар на кучето ви, тъй като приемът на вода е много по-важен от приемът на храна при четириногия ви приятел.