Дафиновият лист е една от най-популярните подправки, широко използвана в кулинарията и консервирането. В народната медицина лавърът се използва за приготвяне на тинктури, разтривки и отвари, които са ефективни срещу различни заболявания.
Още: Отглеждайте витамини в градината си: Всичко за киселеца
Отглеждане на растението дафинов лист
Лавърът се чувства най-добре на слънчеви места, но може да понесе и леко засенчване. Понася краткотрайни температурни спадове до 10-12 градуса под нулата. Понася добре сушата и не е взискателен към почвите. Органичните и минералните торове имат благоприятен ефект върху растежа и развитието на лавъра.
Дафиновите листа се събират от ноември до февруари от дървета на възраст от три до четири години. Клоните с листата се нарязват и се сушат на сянка седем-десет дни. След това листата се изваждат, сортират и поставят в чували, които се съхраняват в сухи помещения. За да се получи етерично масло, листата се преработват пресни.
Още: Природни средства: Растенията, които борят умората
Размножаване на лавър чрез резници
Лавърът се размножава чрез семена, резници и наслояване. Най-често срещаният метод е размножаване чрез полудървесни резници. Лавровите резници се вземат през пролетта (март-април) или лятото (юни-юли). За приготвяне на резници се използват едногодишни (зрели, но не вдървени) лаврови издънки. Резниците (6-8 см дълги, с три междувъзлия), взети от средната или долната част на леторастите на лавровия храст, се нарязват косо под третия възел. Долният лист се отстранява, а горните се разполовяват.
Като субстрат за вкореняване на лаврови резници можете да използвате едрозърнест пясък или смес от мъх и пясък, или тревна почва и пясък: изсипете слой дренаж в саксията, след това слой тревна почва (около 4 см), а отгоре слой пясък (около 3 см), навлажнете и засадете резниците на дълбочина 1-1,5 см.
Още: Глухарчето – еликсир на живота от корена до цвета
Отглеждане на лаврови растения на закрито
Най-добре е да държите растенията на закрито през зимата при температура около 10 градуса по Целзий, а през пролетта е най-добре да изнесете растението навън. През първата година разсадът се справя добре без торене, но от втората година на отглеждане можете да използвате всякакви минерални торове под формата на разтвор в малки дози. Лавърът е много толерантен към различни видове почви, но не понася прекалено влажна почва.
Отглеждайки лавър у дома, вие ще придобиете прекрасно, красиво вечнозелено растение. И освен това има възможност да приготвите тази прекрасна подправка със собствените си ръце - дафинов лист.
Лавър в народната медицина
Още: Слънчевото цвете - плевел за едни, полезна билка за други
Инфузия на дафинови листа: варете 2 супени лъжици смлени листа с 1 чаша вряща вода, престоява 1-2 часа, завива се топло, прецежда се. Ако има секрет от ухото, изплакнете ушните канали и поставете топла инфузия от дафинов лист в ухото. След накапване покрийте отвора на ухото с памучен тампон. Правете процедурата 2-3 пъти на ден или веднъж през нощта.
Инфузия на лаврови листа: запарете 5 г натрошени листа с 300 мл вряща вода, оставете в термос за 3 часа, прецедете през 2-3 слоя марля, редуцирайте обема до първоначалния. При спастична болка приемайте цялата доза през устата на малки глътки в продължение на 12 часа. Курсът на лечение е 2 дни.
Запарка от дафинов лист: 10 чисти дафинови листа се заливат с 3 чаши вряща вода, оставят се за 2 часа в термос, прецеждат се. Приемайте редовно по 1/2 чаша 3 пъти на ден при диабет.
Още: Зеленото чудо на природата: Копривата и нейните ползи за здравето
Отвара от дафинов лист: запарете 5 г дафинов лист с 300 мл вряща вода, оставете да къкри на слаб огън или на водна баня 5 минути, оставете в термос за 4-5 часа, прецедете. Готовата отвара се пие на малки глътки 12 часа за прочистване на ставите. Повтаряйте процедурата в продължение на 3 дни. След седмица повторете още 3 дни. По време на лечебните дни диетата е само вегетарианска. Прочистването на ставите трябва да се извършва на тримесечие през първата година, след това веднъж годишно и винаги след прочистване на червата. Ако това не се направи, непочистените черва под въздействието на отвара от дафинов лист могат да станат източник на алергични емисии.
Дафиново масло се приготвя по следния начин: 30 г ситно нарязани дафинови листа се поставят в купа, заливат се с 200 мл ленено или слънчогледово масло и се оставят на топло за 7 дни, след което се прецеждат и изцеждат.
Още: 5 бабини лека за запушен нос, които наистина действат