Със сигурност неведнъж сте се чудили как да спестите използваната мазнина и да я използвате повторно за друго хранене. Това е лесен въпрос, но има сложен отговор. Преди всичко трябва да знаете свойствата на олиото и какво се случва, когато то е подложено на топлина. Не всичко опита до броя пъти, в които можем да пържим, тъй като има много променливи - храната, температурата, която достигате, вида масло, с което готвите или дори тиганът, който използвате.
Още: Къде точно се намира диафрагмата в човешкото тяло?
Още: Какво да правите с яйцето от миналия Великден?
Кога олиото става отровно?
„Точката на дим“ е тази, която индикира токсичността. Когато видите дим на повърхността на тигана, това означава, че олиото е загубило свойства и вече е токсично. Когато това се случи, основният проблем е образуването на мастни полимери, които носят висок дългосрочен риск от сърдечно-съдови инциденти.
Още: Какво не трябва да се прави след погребение?
Още: Колко пъти на ден може да се пие зелен чай
Колко пъти можете да го използвате?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 април /валутен калкулатор/
Повторно използваното масло крие допълнителна опасност, ако пържите нещо с високи нива на захар, като бухтички, мекици или чурос. Ако сте от тези, които обичат да пържат подобни закуски през студените зимни дни, винаги използвайте чисто олио. Същото важи, ако пържите някакво месо. В общи линии можете да пържите в едно и също олио картофи, зеленчуци и панирани неща.
И най-важният индикатор, че е време да смените олиото, дори да му е само втора употреба, е появата на мехурчета, докато готвите.