Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко от тези стари български сортове грозде сте опитвали?

01 ноември 2024, 08:15 часа

Макар историята на виното да започва в Иран, Армения, Грузия и Китай, напитката на боговете е неразделно свързана с традициите и обичаите ни, с обредите и християнската религия, която оприличава виното на кръвта на Христос.

Името на напитката идва от гръцката дума Fοινος, която означава едновременно и вино, и лоза, а в речта ни се среща още в най-ранните писмени свидетелства за езика през Средновековието. Използвало се и за светлите празници, и за тъжните обреди, и като ежедневна напитка на масата както преди векове, така и сега. Прочуто с аромата и разнообразието си от сортове, както и с ползите си за здравето, виното у нас също има стара и богата история, като са познати много местни сортове от незапомнени времена, част от които са съхранени и до днес, а други – използвани за направа на кръстоски, отличаващи се с по-висока устойчивост и по-богат добив. Днес вината от тези сортове са масово разпространени, разнообразието от вина на пазара е огромно, но истинските ценители не пропускат да опитат и старите сортове, които са се съхранили по земите ни през вековете. Виното от кои от тези стари български сортове грозде сте отпивали с наслада?

Още: Как да изберем най-подходящото вино за готвене

Стари български сортове грозде

Сред по-популярните и интересни като аромат, вкус или като история стари български сортове вина са:

  • Широката мелнишка лоза, отглеждана само в района на Мелник, откъдето идва името й, дала началото на хибридни сортове с подобрена устойчивост на заболявания, които се опитват да преодолеят и проблема с късното узряване на сорта, създаващ редица трудности – октомври не е винаги благоприятен месец и сортът не е гарантирано, че ще узрее добре. Самият сорт в неговия див вид е много специфичен, изисква точно определени условия и климат, поради което се е отглеждал само на шепа родна земя – в района на Сандански и Петрич. Днес може да опитате голямо разнообразие от вина, съдържащи в името си това на най-малкия български град – Мелник, но имали ли сте удоволствието да отпиете от по-стари български сортове грозде от региона? Направете го, те са преживяване на небцето и сетивата.
  • Памид – вино за всеки повод и всеки вкус – пивко, леко, приготвено от некапризен сорт, отличаващ се с лекотата, с която се отглежда и с богатата реколта. Памид е сред характерните за страната ни стари български сортове грозде, известен още от времето на траките не само у нас, но и на Балканския полуостров като цяло. И въпреки старата му история и дълбоките корени това вино все още е „живо“ и може да отпиете от него с наслада и сега, ако сте пропуснали да го опитате.
  • Керацуда – вино, чието име не може да запомните, но вкус, който няма  да  забравите. Традиционен стар български сорт, от  който днес насаждения все по-трудно и рядко се срещат, а някога също са обхващали само ограничени територии – долината на Струма и Санданско-Петричката котловина. Ако имате редкия шанс да отпиете от това превъзходно вино, ще бъдете изненадани от ароматния му профил и вкусови качества, като следва да имате предвид, че е твърде възможно да не консумирате вино от чист сорт, тъй като такова трудно се намира и почти не се предлага на пазара.
  • Почти забравения и непознат сорт "Кокорко", рядък, уникален като цвят и нотки, в чиято сърцевина се  усещат летни  плодове и бели цветя – преживяване за сетивата, също е сред старите български сортове.

Разнообразието от родни стари сортове вина е толкова голямо,  че е невъзможно да бъдат обхванати и опитани, но пък защо не стоплите някои от предстоящите есенни дъждовни ден с чаша, пълна с вино от сорта „Мавруд“? За разлика от сортовете, които разгледахме, този стар български  сорт се отличава с популярността си и едва ли има консумиращ вино, който да не го е опитвал.

Наздраве и консумирайте с удоволствие и мярка.

Още: Лекар: Грозде - как влияе на пикочната киселина

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес