Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко населени места у нас са кръстени на Васил Левски

16 февруари 2025, 14:14 часа

Васил Левски безспорно е най-светлата личност в българската история. В знак на признателност и уважение към него много населени места, училища, институции, спортни клубове, улици, площади, носят неговото име.

Знаете ли колко населени места в България са кръстени на Васил Левски?

Още: Десетки улици и населени места в чужбина носят името на този български град - ето защо

Общо са седем - ето кои са те:

1 град - Левски
2 села - Левски
4 села - Васил Левски


1. град Левски

Град Левски се намира в Централна Северна България, на 21 км от Павликени, административен център е на община Левски, област Плевен. Населението на града наброява около 11 600 души.

Старото име на града е Караагач, което означава от турски Черен бряст. През 1802 г. в населеното място са живели около 1082 души. Шест години след Освобождението отваря врати основно училище, а през 1887 г. е построена българска църква. През 1881 г. правителството на Драган Цанков предлага в Народното събрание да се проучи построяването на жп линия София-Дунава. Със закон от 1883 г. строежът започва. По това време се строи и железопътният възел гара Левски.

Линията е открита официално от княз Фердинанд на 8 ноември 1899 г. с начална гара София-Роман-Плевен-Горна Оряховица-Шумен-Варна. 
По това време село Караагач е малко, с невзрачни кирпичени къщи. Железницата и построяването на гарата го променят и то постепенно придобива съвсем друг вид. През 1912 г. се приема първият градоустройствен план, което дава възможност да се разраства към гарата. Появяват се предприятия и културни учреждения. През 1910 г. е построена мелница “Ориент”. Предприемчиви търговци от района навлизат в икономиката на селото с търговски обекти и започват да возят с железницата товари за населението като газ, сол, каменна сол от Румъния, дървен строителен материал от Балкана, пясък и баластра от Дунава и др. Открива се маслобойна, произвеждат се вина, които се транспортират с бъчви за големите градове.  
Общината обявява дните от 28 до 30 август за панаирни дни, дни на срещи на парични и натурални размени на стоки и животни, птици, занаятчийски произведения.

В началото на 1927 г. започва строежът на птицекланица за износ във вагони на живи птици за Италия и Австрия, финансирана от Италиано-българско експортно дружество от Милано. 
През 1912 г. се открива прогимназия, а през 1922 г - непълна гимназия. Сегашната гимназия на града носи името Крум Попов, първият земеделец кмет на София, който е роден в Левски. Железопътната линия и оформянето на железопътния възел променя и обновяват изцяло живота на селището. Гара Левски е един от важните железопътни пунктове на Централната линия. 
През 1945 г. село Левски става първото село в България, обявено за град от комунистическата власт. 

Още: Какво е предишното име на Тополовград

2. село Левски, област Пазарджик

Село Левски се намира в община Панагюрище и е с население около 640 души. Разположено е на най-южните склонове на Средна гора, на около 4 км от река Луда Яна, по средата на пътя между Пазарджик и Панагюрище.

3. село Левски, област Варна

Село Левски се намира в община Суворово, област Варна, в източната част на Дунавската равнина, на 25 км западно от Варна и на 8 км от Суворово. Днес тук живеят 224 души, основно от етнографската група ваяци. Ваяци, известни още като вайковци, представляват етнографска група, която най-напред населява източните области на Стара планина - селата Голица, Козичино, Доброван и Аспарухово. Това са села с много древна история, която датира още от първите векове след основаването на Дунавска България.

Още: Как е истинското име на Васил Левски?

Ваяците смятат себе си за преки наследници на Аспаруховите българи.След Руско-турската война от 1828-1829 г. ваяците заселват изоставените от турците села във Варненско, Бургаско, Добричко, Силистренско, дори и руските степи. Така се оформя етнографска група, която населява около 60 села в тези области и голяма част от тях са запазили своя диалект и фолклор. Старото име на селото е Чатма. Според местни предания Васил Левски е идвал в селото при човек на име Липчо. Името на селото е променено на Левски през 1934 г.

4. село Васил Левски, област Пловдив

Село Васил Левски се простира от двете страни на подбалканската шосейна линия, почти по средата между Карлово и Калофер, в подножието на Стара планина. Днес населението на селото наброява около 1500 жители. Селото става известно, когато през 1993 г. край него е открит древен тракийски град, а през 2005 г. започват археологически разкопки. Тракийският селищен център край село Васил Левски е известен като Златния град и се предполага, че е първата столица на одрисите.

5. село Васил Левски, област Стара Загора

Още: Знаете ли какво е монашеското име на Васил Левски?

Село Васил Левски се намира в централната част на Горнотракийската низина, на 10 км северно от река Марица в община Опан, област Стара Загора. Разположено е на 42 км от Стара Загора и на 9 км северно от Симеоновград, а населението му наброява около 195 жители.

6. село Васил Левски, област Търговище

Село Васил Левски е разположено в община Търговище, на 5 км източно от областния град. Старото име на селото е Явашево. Населението му възлиза на 397 жители.

7. село Васил Левски, област Силистра

Село Васил Левски е разположено на 30 км южно от Силистра и на 14 км от Алфатар. Днес в селото живеят около 60 души.  
Между село Васил Левски и село Поп Русаново се намира тракийски култов комплекс, оформен в голяма пещера, наричана от местните Киринджика. Открити са много фрагменти тракийска и антична керамика, което предполага активен религиозен живот.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес