Тъй като ракията е предпочитана напитка сред балканските народи, почти всеки почитател на напитката си я произвежда сам. Има, обаче, някои тънкости, с които не всеки е запознат. Те трябва да се имат предвид, за да стане ракията наистина перфектна.
Майсторите на ракията се стремят да направят прясно сварената ракия значително по-мека, за да е по-пивка и приятна при консумация. За целта те добавят в готовата напитка глицерин.
Любопитното е, че глицеринът често се използва и при други алкохолни напитки като вино и водка. Факт е, че той прави вкуса на алкохолната напитка много по-плътен и привлекателен.
Още: Как правилно да разредим ракията?
Според майсторите, в 1 л ракия трябва да се добави от 0.5 до 2 гр. глицерин на литър ракия. Ако произвеждате в по-големи количества, ще се наложи да добавите 50 до 200 грама глицерин за 100 л ракия. Има още едно важно изискване за процедурата по омекотяване на ракията. Нужно е да се извърши предварителна проба за правилно определяне на количеството глицерин на литър ракия.
Отново запознати предупреждават, че не бива да се прекалява с глицерина. Прекомерната му употреба не е толкова полезна. Затова не слагайте максимална доза за омекотяване на ракията и не пийте непрекъснато ракия с глицерин в състава.
Майсторите на ракия разкриват една малка тайна, а именно, че има и друг, дори по-лесен начин да направите ракията по-пивка и мека. За да постигнете мекота на любимата алкохолна напитка, можете да оставите ракията във фризера за приблизително 72 часа. Това продължително стоене на особено ниски температури предизвиква преструктуриране на водата.
За съжаление, омекотяването на ракията във фризера е с краткотраен ефект. Скоро след затоплянето на напитката, мекият вкус и пивкостта на ракията се „изпаряват“. Тя отново става силна и „лютива“.
Още: Вдига ли ракията кръвната захар или това е само мит?
В миналото майсторите са постигали мекота на ракията като са я съхранявали в дъбови бурета. Отлежавайки в тях, тя става ароматна и пивка. Добре е да се избягват опасните добавки, за да не навредим на здравето на хората на масата.
Източник: Rozbul