От известно време една от най-разпространените закуски за бързо хранене е дюнер-кебапът или както за по-кратко го наричат - дюнерът, който навлезе в нашето меню от ориенталската кухня.
Още: Психолог: Прекалено защитаваното дете става ядосан и разглезен човек
Още: Как празнуват Коледа във Франция
За мнозина дюнерът е продукт, който помага винаги, най-вече в ситуации, когато няма време за пълноценно нахранване. На пазара, на гарата или в подлеза - навсякъде можеш да си го купиш. Единственият въпрос е доколко е полезен и калоричен.
Ето разясненията на д-р Кристина Плотникова.
На въпроса колко калории има в един дюнер, еднозначно е трудно да се даде отговор. Всичко е в зависимост от съставките, използвани в приготвянето му – като решаващи са, естествено, качеството и видът на месото.
Още: Не е случайно: Защо котката понякога ляга върху стопанина си
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
За да приготвите класически дюнер, се нуждаете от плоска и тънка питка, нарязано печено месо, пресни зеленчуци (моркови, зеле), сметанов чеснов сос, растителни подправки (лук, чесън, магданоз) и прахови подправки (зира, куркума, чер и червен пипер).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
На практика може да се използва различно месо. Например, в Израел ползват предимно пуешко и пилешко, в много арабски страни дюнер се прави само от камилско или овче. В Европа слагат всякакво месо: говеждо и овче, пуешко, пилешко, даже свинско (когато готвачът е коренен европеец). Най-диетично е бялото, варено и смляно пилешко месо.
Професионален готвач издаде ТАЙНАТА на месото за ДЮНЕР. Научете как да го мариновате!
Домашен дюнер
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
Още: Чисти ли се на Бъдни вечер, или не – ето какво казва традицията
Ако месото не е тлъсто и ястието е приготвено според точна рецепта със спазване на нужните санитарни норми, то в порция от 100 г калорийното съдържание на дюнера е около 260 калории. Ако харесвате наистина това ястие, то заради собственото здраве се научете да си го правите сами. В случай, че приготвяте порция дюнер у дома, е сравнително лесно да определите самостоятелно колко калории има в нея, като сте информирани за калорийното съдържание на отделните продуктови съставки. Между другото, може да го приготвите и без месо: с консервирана риба или пък чисто вегетариански дюнер със салата от зеленчуци.
Потенциални вреди
Купуването на закуска, приготвена на улицата в съмнителни палатки или под тенекиени навеси неизвестно от кого и как, може да ви достави неприятни изненади. Тлъсти меса, майонеза вместо кетчуп или сос – такива неща смъкват качеството на ориенталското ястие и то става опасно за здравето. Уличният дюнер, съдържащи калории с много по-високи от оптималните стойности, който преодолява „червената линия“ от 1000 калории в 100 грама, е нежелателен за редовна – а всъщност и за никаква, употреба.
Прекалено калоричният дюнер може да провокира влошено храносмилане и да предизвика други неразположения и заболявания. Такава храна не бива да се яде от хора, страдащи от атеросклероза, диабет, заболявания на панкреаса и черния дроб, сърдечно-съдови усложнения. Прекаленото консумиране на висококалорични храни е в състояние да причини затлъстяване.
Качества и ползи
Правилно приготвеният дюнер, чието калорично съдържание е на приемливи нива, е в такава степен здравословен продукт, както и всякакви други храни. При умерено и сравнително рядко консумиране дюнерът е подходящ и за деца на повече от 10 години. По препоръка и под надзор на диетолози той може да се окаже подходящ за натрупване на мускулни маси, ако в обичайното меню липсват белтъчини, животински мазнини, микроелементи и витамини. Консумирането от време на време на дюнер от 150 г с диетично месо няма да увеличи фатално телесните мазнини. Отделни съставки в рецептурата също може да имат благоприятно въздействие. Примерно, чесънът смъква кръвното и пречи на формирането на кръвни тромби. Както в множество други случаи с храни, дюнерът се превръща в опасна закуска, когато рецептата е нарушена или при прекалена консумация.
Въобще, някои са категорични, че не ще откриете нищо по-вредно. Дюнерът има и своите защитници с аргумента, че онези, които го обичат, може да продължават да го ядат, като внасят само отделни корекции в неговите съставки.