Пулсът, всеки удар от сърцето ни, който можем да отброим, поставяйки пръст на точките, на които се усеща, е сред най-важните показатели за здравето, който обикновено лекарите първи търсят и проверяват заедно с дишането при тежки инциденти, заболявания и пациенти в безсъзнание. „Има пулс!“ са думите, които дават надежда, че животът не се е изплъзнал между пръстите… Пулсът обаче ни вълнува и при далеч по-леки състояния – редица заболявания, част от които повлияват негативно общото здравословно състояние, но съвсем не са животозастрашаващи като проблеми с щитовидната жлеза например, влияят на пулса и причиняват отклонения от нормалния брой удари на сърцето ни в минута. Пулсът и кръвното са и сред най-важните показатели, които лекарите рутинно проверяват по време на преглед почти независимо от причината за него. Лесно можем да го следим и в домашни условия, като за целта не ни е нужен апарат, можем да засечем броят на ударите за минута. За да преценим нормален ли е пулсът ни обаче е важно да знаем много повече от това къде се усеща той и как да броим, тъй като редица фактори влияят на това какъв пулс се приема за нормален. Сред тях е възрастта, но тя не е единственият фактор, макар да има разлика в това кой е нормалният пулс за бебета, за зрели хора и кой е нормалният пулс за хората над 60 години.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Фактори, влияещи на пулса
Пулсът не е постоянна величина и варира дори при здрави хора, като върху него влияят редица фактори. Основните сред тях са:
Още: Кардиолог: Пулсът на здравия човек е в тези стойности
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
- физическа активност – по време на и непосредствено след физическа активност независимо дали сте в залата, в градината, или просто тичате за автобуса, пулсът се ускорява, като това е временно явление и веднъж отпочинали, сърцето следва да забави ритъма си,
- консумация на напитки и храни, съдържащи кофеин – кафето, колата, енергийните напитки и дори кейкът с кафе са обичайните заподозрени, водещи до ускорен пулс, но има и още – чаят, съдържащ кофеин например,
- времето – дори да звучи невероятно, оказва се, че и жегата, и студът влияят на пулса ви,
- тютюнопушенето – след всяка цигара може да усетите сърцето да ускорява своя ритъм, а вредите от дългогодишното пушене върху сърдечната дейност също влияят върху пулса,
- някои медикаменти оказват влияние върху пулса,
- емоции и стрес – силните емоции, страхът, стресът, притесненията, радостта, гневът – всички те ускоряват пулса.
Ето защо има определени правила за измерване на пулса – мери се в покой, след почивка, без да сте консумирали кофеин и не след поредната цигара. А какви са идеалните показатели и какъв трябва да е нормалният пулс за хората над 60 години, които най-често и рутинно се вълнуват от сърдечно-съдовото си здраве, защото, да си признаем, не са много младежите, които изобщо се сещат за пулса си или посещават лекаря си с подобно оплакване.
Колко е нормалният пулс за хората над 60 години?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Нормалният пулс варира между 60 и 100, като показатели по-ниски или по-високи от посочените се приемат за патология и изискват идентифициране на проблема и предприемане на мерки за преодоляването му. Както виждате пулсът варира в широки граници, но все пак бърз поглед в сайта за здравословни теми и проблеми healthline ни дава малко по-конкретен отговор, посочвайки идеалния пулс за всяка възраст. Подчертаваме обаче, че става въпрос за идеален пулс, а не за нормален, тоест не се тревожете излишно и не хуквайте към лекаря си, ако вашият не е точно посоченият, но е в границите 60-100. Дори да е извън тези граници, първо помислете дали не сте били притеснени, или уморени, пили кафе преди измерването му, тъй като всички те влияят в голяма степен на пулса ви.
Още: Какво никога не трябва да пием при нисък пулс?
От посочения идеален пулс по възраст в сайта прави впечатление, че най-висок е той ранните години от младостта – 20-те, постепенно намалява до навършване на 80-годишна възраст, а след това пак расте, като точните цифри са:
- За младите хора от 18 до 20 години идеалният пулс е 81.6.
- За хората на възраст между 21 и 30 години – 80.2.
- Пулсът между 31 и 40 години трябва да е 78.5, за да е идеален.
- Ако сте на възраст от 41 до 50 години – 75.3.
- Идеалният пулс между 51 и 60 години е 73.9, а между 61 и 70 години – 73.0.
- За хората в златните години между 71 и 80 за нормален се приема пулс от 74.2, а за тези над 80 години – 78.
Тук се крие и отговорът на въпроса колко е нормалният пулс за хората над 60 години – между 73.9 и 78 в зависимост от възрастта.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
Още: Защо получаваме ускорен пулс след ядене?
източник: https://www.healthline.com/health/dangerous-heart-rate