В отделителната система редовно присъстват песъчинки. Ако на този процес не се препятства по никакъв начин, ще се развие бъбречно-каменна болест - уролитиаза. За да се избегне образуването на големи камъни в бъбреците, които ще увредят околните тъкани, се използва минерална вода.
Урологът д-р Луиш Такано дава разяснения по този проблем. https://www.takanourologia.com.br/blog/consumir-apenas-agua-e-o-bastante-para-evitar-os-calculos-renais/
Как минералната вода влияе на организма?
Още: На второ място в Европа: България е след Исландия по брой и дебит на минерални извори
Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола
Още: Стихотворение на деня, 22 декември, от Иван Вазов
Еднократната употреба на минерална вода няма да даде резултат. Но за постоянна употреба трябва да се консултирате с лекар. Ако пиете редовно минерална вода, тя оказва следното въздействие.
Подобрява отделянето на урина, като отстранява калциеви отлагания, песъчинки, токсини, оксалати, бактерии и гъбички.
Още: Как да сготвите ориз, без да залепва?
Още: 22 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Разтваря солите. Това предотвратява образуването на крупни конгломерати от камъни.
Стабилизира се водно-солевият баланс.
Още: На кого се дава първото парче от питката на Бъдни вечер?
Още: Психолог: Прекалено защитаваното дете става ядосан и разглезен човек
Още: Защо наричат Кюстендил "градът на изворите"?
Минералният метаболизъм се нормализира. Излишните микроелементи се отделят с урината, а полезните вещества влизат в кръвта.
Коя минерална вода е от лечебен тип?
Не всяка минерална вода може да се използва за лечебни цели. Терапевтичният ефект ще зависи от съдържанието на соли в 1 литър течност. Въз основа на този принцип е създадена следната опростена класификация на минералната вода.
Питейна
Още: Кои градове са известни с минералната вода у нас?
Съдържа до 0,5 г соли на 1 литър вода. Тази вода не влияе на отделителната система. Подходяща е само за нормализиране на водно-солевия баланс в организма и за попълване на количеството течност.
Трапезна
Тази вода съдържа от 0,5 г до 1 г соли на литър. Използва се като профилактично средство срещу уролитиаза, премахване на дехидратацията и възстановяване на водно-солевия баланс.
Лечебно-трапезна
Съдържанието на сол варира от 1 g до 10 g на 1 литър. Тази вода все още може да се пие без лекарска препоръка, но в ограничени количества. За редовна употреба е необходима консултация с лекар. Използва се при леки заболявания на отделителната система.
Лечебна
На 1 литър в тази вода има над 10 г соли. Може да се използва само по предписание. Такава рецепта може да даде уролог или нефролог. В този случай е необходимо да се вземат предвид възможните противопоказания.
За превантивни цели се използват първите два вида.
Ако човек има патологии на пикочната система, обикновено се използва лечебно-трапезна или лечебна вода. Преди терапията е необходимо ултразвуково изследване на коремната кухина, както и общи изследвания на кръвта и урината. Лечението се провежда на курсове. Такава вода не трябва да се пие дълго време.
Как да изберем вода за различни заболявания?
Преди да се предпише подходяща минерална вода, се прави лабораторно изследване на урината. Въз основа на състоянието на пациента се избира минерална вода от следните типове.
Леко кисела
Използва се в случаите с фосфорни камъни или предразположеност към тяхното образуване. Водата трябва да съдържа силиций и желязо.
Леко алкална
Използва се, ако пациентът има урати и оксалати. Такава вода не трябва да съдържа калций.АлкалнаПодпомага за отстраняване на пикочна киселина.
Хидрокарбонатна
Намалява киселинността в стомашно-чревния тракт и също така помага за справяне с възпалителните процеси.
Бикарбонатно-алкална
Използва се при възпалителни процеси в червата и спомага за намаляване на дразненето.
Ако при лабораторни изследвания е установено, че човек има склонност към развитие на уролитиаза, водата трябва да е с ниско съдържание на минерали.
Профилактика
За превантивни цели можете да пиете питейна и трапезна минерална вода. Разрешено е да се консумира в неограничени количества, тъй като такава вода съдържа малко количество соли. Те бързо се елиминират и не се натрупват в организма. Можете дори да готвите храна с питейна и трапезна вода.
Изключение правят само хората, които са диагностицирани с хронични заболявания на вътрешните органи. Такива пациенти трябва да се консултират с лекаря си относно разрешеното количество вода.
Внимание! Тази статия е само за информация. Пазете се от самолекуване и винаги се допитвайте до лекар!
---