В мъжкия свят на хайдутите се срещат и няколко женски имена, за които се пеят песни, разказват се предания и легенди. Участието на жените в хайдушкия живот не се изчерпва само в народното творчество. Историци доказват, че 52 българки са били хайдути: Румена, Яна, Цвета, Русанка, Рада, Смиляна, Стойна, Тодорка…
Още: Тайната на дълголетието: Монасите от Тибет не започват деня без тези 3 сутрешни ритуала
Още: Кои са най-красивите планински градове през зимата у нас
Някои от тях са били редови членове на чети, други - байрактарки (знаменоски), но немалко са били начело на дружината - войводки.
Сред имената на най-личните войводки се откроява това на Сирма войвода.
“Дека се чуло, видело
мома войвода да бидит
на седемдесет сеймени,
на тия гори зелени,
на тия води студени?”
(из песен за Сирма войвода)
Община Плевен извърши третото поред миене на улиците на града
Още: Как най-бързо да размразим тесто?
Още: Колко време е необходимо да се кисне бобът преди готвене?
Коя е Сирма войвода и как протича героичният й живот?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сутрешната рутина, която може да ви осигури живот до 100 години
Родена е през 1776 г. под името Сирма Кръстева в село Тресонче, Дебърско. Баща й е известен резбар и живописец. По-голямата й сестра Боряна (известната Боряна войвода от прочутата народна песен) напуска родния дом и става член на хайдушка дружина. Сирма предпочита спокойния живот. Според летописците момичето си има всичко - спокоен дом, задружно семейство, другарки. Животът й се обръща, когато най-добрата й приятелка, заедно с други местни момичета, са отвлечени и насилени от местен турски първенец.
На Гергьовден 1794 г. 18-годишното момиче събира малка дружина и отива в гората с желание за отмъщение.
Над 20 години Сирма е начело на мъжка дружина от 72 хайдути, която действа в Македонския край - Дебърско, Кичевско, Крушевско, Прилепско. Събират се главно в Шар планина и нейните разклонения - Кърчин, Барбура, Стогов, Бабин трап. Защитават местните от разбойнически банди през размирния 18-ти век. Сирма убива един от най-страшните местни потисници - Амза бей. В битка с неговата банда тя е тежко ранено и само байрактарят на дружината Вълко остава да се грижи за нея.
Жена в мъжки дрехи
Още: 9 януари - какъв църковен празник е днес, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Мие ли се ориза за ризото или не?
Докато предвожда хайдушката чета, почти никой не знае, че начело стои жена. Когато хайдутите разбират, че са предвождани от жена, се разлютяват и я убеждават да се откаже. Братя Миладинови пишат за нея в своя сборник “момците, кои тая водеше, я узнаха како девойка кога йе се скинаха /”свалиха”/ петлиците от гърдите…”
Когато хайдутите я “свалят” от поста, тя сама предлага за нов войвода да изберат този, който победи във всички изпитания и те се съгласяват. Само Сирма успява да уцели пръстен, вързан на далечно дърво. Спечелва състезание по далечно хвърляне на камък. Можела само за един ден да иде от Крушево до Прилеп и обратно. След като доказва, че е най-смела и точна в стрелбата, хайдутите приемат тя отнова да ги предвожда.
Кои са имената на хайдутите, които всеки българин трябва да знае?
Спокоен живот
След 24 години опасен хайдушки живот, Сирма войвода се омъжва и се отдава на спокоен живот. Неин съпруг е байрактарят Вълко Спиров.
Когато през 1856 г. братя Миладинови обикалят из Македония, за да записват народните си песни, се срещат със старата вече Сирма и пишат за нея “Нея осемдесетгодишна видяхме в град Прилеп и от нейната уста чухме за младостта й. В одаята и под възглавница държеше кобурите пълни и саби, обвесени на зида, висяха над нея”.
Въпреки че се оттегля от опасния хайдушки живот, Сирма е убита от турци на път от Прилеп за Варош през 1864 г. на 88 години.
Днес в Скопие в Музея на македонската борба има нейна восъчна фигура.