Пролетните, чакани с нетърпение, народни и християнски празници Лазарица и Цветница са на прага ни. Те се празнуват седмица преди Великден. На Цветница хиляди хора се отправят към храмовете, за да си вземат осветени върбови клонки. Тези клонки с голямо внимание и благоговение се носят по домовете, за да бъдат закачени над входната врата.
Какви традиции свързват Лазаровден и Цветница?
Йерусалимският Вход Господен
В църковния календар Цветница се отбелязва с името Вход Господен в Йерусалим. Дни преди смъртта си Синът Божи влиза в Йерусалим по тържествен начин. Стотици вярващи го посрещали с радост и застилали пътя му с клонки от палми. Тържественото влизане на Христос в Йерусалим се отбелязва с много цветя и радост, с клонки от върба и палми.
Пътуването на Христос към Йерусалим
Исус тръгва от Витания за Йерусалим дни преди празника Пасха. Във Витания той направил чудо – възкресил Лазар. Това е и причината преди Цветница да се чества Лазаровден. Христос яхнал ослица, придружен от учениците си и някои свои последователи, приближил покрайнините на свещения град.
На Цветница - защо се слагат върбови клонки по вратите
Мнозина вече били научили за стореното от него чудо с Лазар и когато останалите поклонници, вярващи и жителите на града разбрали за пристигането му, се втурнали да го посрещнат. Те го смятали за божи пратеник. Те изразявали своето уважение и радост от появата му като постилали пътя му с дрехите си или го приветствали, държейки палмови клонки.
Думите, с които го посрещали, били използвани преди само за приветствие на еврейските царе. Христос, обаче, не бил въодушевен от тези възхваляващи думи и от радостта на посрещачите, тъй като бил наясно, че това са последните му дни на Земята и всяка негова крачка го приближава към страданията, с които да изкупи човешките грехове.
Какво символизират върбовите клонки на Цветница?
При нас не растат палми, затова и палмовите клонки са заменени с върбови. Вярващите носят върбовите клонки, като посрещачите на Христос, за да го посрещнат в сърцата си.
Днес такива клонки взимаме директно от ръката на свещенослужителят в храма. След това трябва да ги отнесем в дома си. Свещениците казват, че тези клонки не се слагат върху иконите в църквата.
Какво задължително се прави на Цветница?
По време на празничната литургия върбовите клонки, които са предварително занесени в църквата, се прекадяват с тамян и се чете специална молитва за освещаване. След това свещеникът раздава на вярващите от осветените клонки за благословение. Едно трябва да се знае, тези клонки са символ на радостта от духовното ни участие в посрещането на Божия Син. Няма значение дали са големи или малки.
Какво да правим с върбовите клонки, които сме донесли в дома си?
Носейки клонките от върба, осветени в църквата, ние трябва да ги сложим над входната врата на дома. Това символизира радостта ни от посрещането на Христос в душите ни и благославянето на дома.
След Цветница започват дните на Страстната седмица. Седмицата на страданията Христови, кулминацията на които е Възкресение Христово.
Венчето от върбови клонки, закачено над врата се съхранява до следващата година, за да е благословен дома през цялата година - от Цветница до Цветница.
Какво се яде на Цветница - спазвайте традицията
Според народните вярвания, върбата се смята за символ на женското начало. Тя е крехка, срамежлива и смирена. Хората били убедени, че всяко нещо, което се закичи с върба, няма да се отърве от здраве през годината.
Как да постъпим със старото венче от върбови клонки?
В миналото тези клонки се използвали за много „магически“ дейности:
• Ако имало болен в семейството, прекаждали го със запалено върбово клонче, за да изгонят болестта
• Баело се против уроки с осветените клончета
• Прогонвали градоносни облаци с клонките, изричайки странни магически заклинания
Какво никога не се прави на Цветница?
• Старите върбови венчета се палели и се прикаждали гробовете, за да пазят душите на мъртвите от зли сили
• Ако не били използвани за нищо от посоченото по-горе, клонките се пускали в реката на Цветница след като вече са закачени новите клонки.