За определяне на най-северната, най-южната и най-източната точка на България, няма спорове, то най-западната точка дълго време е спорен въпрос.
Местоположението на най-западната точка на България е сравнително трудно за измерване, защото границата със Сърбия достига до почти еднаква географска дължина в два отдалечени участъка от границата.
Дълго време за най-западна точка се приема седловина край връх Китка. След по-точни изследвания през 2014 г. Националният статистически институт приема за най-западна точка седловина край връх Връшка чука, област Видин.
Връшка чука
Тази изолирана височина се издига в най-западната част на Западния Предбалкан, на границата с Република Сърбия.
Държавната граница разделя тази височина на две части от север на юг. Югоизточната и най-висока част е на българска територия, а другата по-ниска и по-голяма по площ - на сръбска територия.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Най-южната точка на България – ето коя е тя
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Височината е изградена от юрски варовици. Склоновете й са стръмни, като на юг чрез ниска седловина (450) се свързва с планината Бабин нос, а на север едноименната седловина Връшка чука (350 м) я отделя от плоския вододел Бачията.
Дължината на височината от северозапад на югоизток е 3 км, а ширината е 1-1,2 км. Максималната височина е връх Връшка чука (692 м), който се издига на повече от 300 м над околните равнинни земи.
Връшка чука - защитена местност
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
През 1986 г. Връшка чука е обявена за природна забележителност с площ от 67 хектара. През 2002 г. статутът е променен на защитена местност. Целта е опазване на редки растителни видове, сред които български ерантис, тъмнопурпурна метличина, томасиниев минзухар, ничичово прозорче, розов божур и др.
Най-северната точка на България: Ето коя е тя
Резерват “Връшка чука” е включен в Европейската екологична мрежа “Натура 2000”. Районът е прочут и като балкански билков пояс, съвкупност от най-много защитени и масови растения и билки на едно място. Един от най-известните билколечители Петър Димков споделя, че тук са събрани на едно място изключително много лековити растения.
В защитената местност се забранява: строителство, разкриване на кариери и други дейности, с които се изменя естествения облик на местността, късане и изкореняване на растенията, бране на липов цвят и други билки, палене на огън и опожаряване на растителността, реконструкция на широколистните насаждения и залесяване на поляните, паша на домашни любимци.
Цветето на любовта се среща само на Връшка чука
Единственото в света находище на защитения растителен вид български ерантис се намира в района на град Кула, Връшка чука. Наричано още “цветето на любовта” цъфти само няколко дни през пролетта и затова се смята за изключителен късмет, ако успеете да го видите в цъфнал вид.