В световен контекст, в който териториите често са обект на стратегически интереси, Гренландия - огромният остров в северозападната част на Атлантическия океан, изглежда като необичайна фигура в геополитическата шахматна дъска. Не е тайна, че Гренландия беше на фокуса на вниманието, когато Доналд Тръмп изрази желание да я закупи. Този необичаен интерес не е първият от този вид - след Втората световна война, президент Хари Труман направи подобна оферта от $100,000, но тя беше отхвърлена от датското правителство. Защо обаче този огромен остров, който географски се намира в Северна Америка, принадлежи на Дания?
Още: 8 януари: 1 обичай и 2 забрани, които всеки трябва да спази на празника утре
Още: Стихотворение на деня, 8 януари, от Дора Габе
Гренландия преминава на самоуправление
Историята на Гренландия е тясно свързана с викингите и китоловците. През 18 и 19 век, те заемат острова, строят селища и военни бази. Въпреки честите конфликти, датчаните най-накрая осигуряват контрол през 1933 г., когато Гренландия става собственост на Дания.
Още: Какъв църковен празник е на 8 януари - традиции и обичаи
Още: Невролог: Защо епифизната жлеза се нарича „третото око“
Когато Гренландия беше зелена
Името "Гренландия", което преведено означава "зелената страна", може да звучи абсурдно, като се има предвид, че 85% от острова е покрит с ледена покривка. Интересно е обаче, че при сондажи са открити следи от ДНК на дървесни видове, пеперуди и други насекоми. Преди 450,000 до 900,000 години, Гренландия е била покрита с гъсти гори.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Заложете на тези 5 протеина за вечеря – топят килограмите, докато спите
Още: 10 тайни за спокоен сън: Добавете ги към рутината си още днес
Кой е най-големият остров в света?
Сега, с изменението на климата, Гренландия отново привлича внимание. Средната температура се повишава, ледената покривка се топи, и ако този процес продължи, може да доведе до повишаване на равнището на световните океани с повече от седем метра.
Съвременни предизвикателства
Днес, обитаеми са само части от брега, където ледът не е преобладаващ. С по-благоприятни климатични условия на западното крайбрежие, се намират градове като столицата Нуук. Въпреки това, самият остров остава почти безлюден, с изключително ниска гъстота на населението, с изключение на Антарктика, където живеят още по-малко хора.
Още: Какви подправки задължително се слагат на боб със зеле - става уникално
Още: Как да определим точното количество подправки за кайма
Круизен кораб с богаташи заседна край Гренландия
Територията няма пътища или железопътни линии, които да свързват селищата и градовете, а в обитаваните зони, транспорта се осъществява чрез въздушни, морски и сухопътни средства. Въпреки това, изменението на климата може да промени този пейзаж. Топенето на ледените маси ще открие нови области за обитаване и ще разкрие богатства от ценни суровини, които в момента са недостъпни.
Гренландия се изправя пред сериозни предизвикателства. От далечните дни на викингите до съвременните опасения за климата, този остров продължава да бъде обект на интерес и дискусия. Независимо от това какви събития може да предизвика бъдещето, Гренландия остава в центъра на вниманието, както от гледна точка на своето историческо значение, така и от гледна точка на предизвикателствата, пред които е изправена днес.