Имаме добра новина за привържениците на бирата. Оказва се, че пенливата напитка е също толкова полезна, колкото и виното. Сред различните видове бира има такива, чиито качества превъзхождат останалите. Става въпрос за горчивата бира. У нас се предлага светла на цвят и бистра. Този вид бира се произвежда по метода на долно ферментиращите дрожди.
Предлагат се и такива бири, които се приготвят по метода на горно ферментиращите дрожди. За да ферментират, трябва да им се осигури по-висока температура. Вкусът на бирата е наситен, плодов и много по-различен от този на класическата бира, която всички познаваме.
От дозирането на хмела зависи до каква степен ще горчи бирата и какъв ще бъде крайният й вкус.
Как бирата съсипва здравето ни?
Полезността на светлите бири се дължи основно на хмеловите горчиви киселини. Самото растение хмел притежава антисептични и противовъзпалителни свойства, които са познати от векове.
Горчивите бири са богати и на антоксиданти. Това е пряко обвързано със здравословното състояние на човек.
Според експертите най-полезни са живите горчиви бири, които напоследък започват да добиват все по-широка популярност и у нас.
Ако трябва да бъдем подробни, до преди 150 години се е произвеждала основно жива бира. Днес това не е честа практика, тъй като срокът й на годност е сравнително кратък.
Неподозираните приложения на бирата
Живата бира е богата на витамини от групата В, както и много други биоактивни вещества, полезни за здравето.
Надяваме се да сме ви били полезни и да сме успели да отговорим на не малка част от въпросите, които сте имали, свързани с бирата и ползите от нея.
А сега може да си налеете чаша пиво и да вдигнете наздравица за живота!