Най-краткият път към тънката талия е калорийният дефицит – тоест да приемате по-малко калории, отколкото изразходвате. Независимо че има десетки и дори стотици диети, които ви обещават тънка талия за Х дни, калориите са си калории и за килограмите няма особено значение дали ще ги приемате от чушки или от банани.
Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?
Не отричаме, че има по-полезни и по-вредни диети и че е по-здравословно да отслабвате с килограми ябълки, отколкото хапвайки няколко хапки торта на ден, но и в двата случая ще свалите излишно тегло, ако консумирате по-малко от изразходваното. Калорийният дефицит ви звучи като глад? Така е и не съвсем. Не е задължително да сте гладни, макар да гладува тялото ви.
Хормоните в организма ни контролират усещането за ситост и глад и ако съумеете да контролите пък тях, то може да гладувате, без да усещате. За да не изпитвате натрапчивото желание да погълнете цял шоколад и няколко сандвича на път за дома, научете кой хормон предизвиква чувството за глад и възможно ли е да го редуцирате.
Познанията по темата кой хормон предизвиква чувството за глад са полезни и за онези, които страдат от поднормено тегло и които не успяват за качат килограми. Ако стимулират производството на този хормон, ще им се хапва по-често и може да достигнат по-лесно мечтаните извивки на тялото.
Още: Защо се смята, че акулите никога не боледуват
Хормон и чувството за глад – разкрийте тайните
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Хормоните ви помагат да поддържате кожата си здрава, талията – тънка, умът – бистър и да не се ядосвате за глупости. Правят ви щастливи, помагат ви да отслабнете или ви пречат. В хипоталамуса има специфични области, където хормоните си взаимодействат, за да предизвикат усещане за апетит и ситост, което води до консумация на храна или до отказ от такава, тъй като не се усеща глад.
12 начина да накарате мозъка си да произвежда хормони на щастието
Последното звучи на борещите се с наднормено тегло с цената на лишения и глад като сбъдната мечта. Чрез взаимодействията на хормоните грелин и лептин хипоталамусът регулира усещането за глад и ситост, като грелин е хормонът на глада, а лептин – на ситостта. Дисбалансът на тези два хормона може драстично да повлияе на енергийната хомеостаза на тялото, при което да се качат или свалят много килограми „от нищото“ или без усилия и усещане за глад/ситост.
Още: Луиз Хей: Всяка мисъл, която минава през ума ни, създава нашето бъдеще
Още: Има ли подходящи плодове за ядене при висока кръвна захар?
Освен тях множество други хормони също въздействат на начина, по който усещате коремчето си – пълно или празно, но грелин и лептин са основните и най-популярните.
Намесата в работата на тези хормони от неспециалист или потискането на хормона на глада грелин, когато той е в норма, е меко казано опасно, защото грелинът, макар да е наричан хоормона на глада и като стимулиращ апетита, участва и в регулирането на ритъма сън-бодърстване, усещането за вкус и метаболизма на глюкозата, което прави лоша идеята да потискате този хормон, ако е в норма. Тялото е съвършена машина и в него е заложено да се справи само, ако е здраво. Вашата задача е да поддържате здравето си отлично, за да може здравото ви тяло, от своя страна, да поддържа хормонален баланс.
По малко по-различен начин стоят нещата с хормона на ситостта – лептин. Недостатъчната му активност и не предприемането на мерки в тази насока води до натрупване на килограми, защото сте непрекъснато гладни. Други роли, които този хормон играе и които са важни, са свързаните с възпроизвеждането, кръвното налягане и имунната система.
Хормони, които ви правят щастливи и как да ги задействате
Заболявания, свързани с недостиг или излишък на хормоните
- Хранителни разстройства
Ако имате дисбаланс на хормоните на ситост и глад в тялото , може да страдате в даден етап от хранително разстройство – анорекия или булемия, като и двете са опасни за здравето, а понякога и за живота на пациента. Пациентите с анорексия невроза имат по-високи плазмени нива на грелин, отколкото здравите. Страдащите от хранително разстройство трябва първо да обърнат внимание на хормоните си. Без тази стъпка успехът е мираж.
- Ревматоиден артрит
Лептинът ви помага да усетите ситост и да намалите количеството консумирана храна. Известни са и други роли на лептина, а в случая – има противовъзпалителни ефекти, особено в ставите, което е благодат за пациентите с РА, които са обречени цял живот да прекарат с това заболяване. Издследванията показват, че пациентите с ревматоиден артрит имат повишени нива на лептин в кръвта.
- Нестабилно настроение и самочувствие
Тези два хормона, които коментираме, се оказва, че влияят на настроението, така че ще трябва да помислите и да работите със специалист, ако по..подозирате дисбаланс.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.