В Пирин има близо 50 върха с височина над 2500 метра, ако трябва да сме точни - 47. Всички знаем кой е най-високият връх в Пирин - Вихрен, висок 2914 м.
А знаете ли кой е следващият най-висок връх?
Кутело, с височина 2908 м.
Намира се на главното било в северния дял на Пирин. На юг са разположени Казаните, на изток - долината на река Бъндерица, а на северозапад - циркус Бански Суходол. Със съседните върхове Вихрен и Бански Суходол се свързва чрез седловините Премката и Кончето.
Карстовият ръб Кончето отделя връх Кутело от връх Бански Суходол, а седловината Премката го отделя от връх Вихрен.
Връх Кутело е третият по височина връх в България - след Мусала и Вихрен.
Състои се от две части - Кутело 1 (2908 м) и Кутело 2 (2907 м).
Върхът е изграден от белезникави на цвят, натрошени мрамори. Склоновете му са много стръмни, на места са почти отвесни, покрити с камъни и трева.
Гледан от Разложката котловина, връх Кутело наподобява неправилен трапец, по който стърчат крайните му северозападни и югоизточни коти. Оттук се създава илюзията, че е по-висок от Вихрен, тъй като пиринският първенец е разположен малко зад него.
Гледан от запад и югозапад, Кутело представлява дълъг вълнообразен ръб.
Освен върха, с името Кутело е известна и една местност, разположена на югоизток от циркуса. По нея минава пътека, която днес почти не се използва и свързва циркуса Кутело с долината на река Бъндерица.
Знаете ли коя планина се намира между България и Сърбия?
Името
Предполага се, че името му произлиза от котел - поради факта, че околните циркуси много приличат на котли.
Как да стигнем до връх Кутело?
Няколко са изходните точки за върха:
* хижа “Яворов”
* хижа “Вихрен” - връх Вихрен - връх Кутело
* хижа “Бъндерица”
Най-популярният маршрут е от хижа “Вихрен”, който продължава около 3-3,5 часа и е със средно ниво на трудност. Общото разстояние от хижа “Вихрен” до връх Кутело е малко над 4 км, но има над 930 м денивелация. На няколко места маршрутът е полегат, но има и няколко доста стръмни участъка.
Маршрут хижа “Вихрен” - връх Кутело
Лесно се стига до хижа “Вихрен” с автомобил.
Пътеката за върха започва малко над хижа “Вихрен” (на около 200 метра). Това е туристическата пътека, известна като “Царска”.
Началото на прехода е доста лесен, тъй като няма голяма денивелация. След около половин час ще стигнете разклона, който разделя “Царската пътека” от пътеката за местността “Казаните”.
Маршрутът за връх Вихрен продължава наляво и нагоре, а пътеката за “Казаните” е направо.
Знаете ли колко планини има в България?
След като поемете пътеката към заслон “Казана”, тя прави остър завой наляво при Джамджиев ръб. Пътеката за заслона е вдясно. Началото е лесно и плавно. Следва най-трудната и опасна част, защото трябва да минете през малък участък, от едната страна на който има пропаст. Следва разширяване на пътеката и по-лесно изкачване. Ще стигнете до мястото, където се засичат маршрутите от хижа “Вихрен” и от хижа “Бъндерица”.
Оттук нататък пътеката минава през високи клекове и подсича циркус Малкия Казан, след което навлиза в Големия Казана. На неговото възвишения е заслон “Казана”.
Пътят към връх Кутело преминава през седловината Премката, която го свързва с Вихрен. Изкачването през Премката продължава по стръмна и камениста пътека. Тук денивелацията е голяма, а пътеката, покрита с камъни и скали.
От върха се открива приказна гледка. Пред вас се издига Вихрен, а на заден план остават Тодорка и Каменица. Вижда се и участъка, който води към седловината Кончето.
Важно:
Макар изкачването на връх Кутело е сравнително лесно, не го подценявайте. Ако нямате много опит в планинарството, не тръгвайте сами или с други любители като вас. Доверете са на опитни планинари или планински водачи. Излизайте в планината само добре екипирани и с достатъчно вода и храна.