За целия свят Антарктида е най-студеното място на планетата. С най-ниска температура от -52 градуса, континентът държи рекорди, но със сигурност не и за най-студения град на света.
В днешно време само няколко хиляди души - главно учени - посещават Антарктида всяка година. Въпреки че Антарктида е най-студеният континент, жителите на градовете в други части на земното кълбо рутинно издържат на температури, които са също толкова екстремно ниски. Кой е най-студеният град в света?
Не съществува понятие "зиморничав". Медицинските причини защо ви е вечно студено
Това отличие принадлежи на руския град Якутск. Разположен в Сибир, един от най-студените и рядко населени региони в света, Якутск е дом на около 336 200 души, много от които работят за Алроса, компания, която управлява диамантена мина в града.
Температурите в Якутск са достигнали минус 60 градуса по Целзий. Някои жители настояват, че са преживели много по-студени дни, но не са успели да го потвърдят, защото „термометърът показва само до -63 C“, разказва ББС.
Колко всъщност е полезен за здравето студът?
Въпреки това, докато Якутск е най-студеният град, има други, по-малко населени постоянно обитавани места, които са още по-студени. Оймякон, руско селище с около 500 души, достига ледените минус 71,2 C през 1924 г.
Донякъде изненадващо, Якутск и Оймякон не са толкова близо един до друг. Те са на разстояние от 928 километра, които заради екстремните условия, се минават за около 21 часа.
Защо хората продължават да живеят в тези трудни, безмилостни среди, е въпрос, който милиони по света си задават.
Глобалните температурни крайности - както високи, така и ниски - обикновено се случват над континентите, защото земята се нагрява и охлажда по-бързо от океаните. В случая на Сибир снежната и ледената покривка също играят роля, тъй като помагат за поддържане на региона хладен, като отразяват входящата слънчева радиация обратно в космоса.
Тази комбинация от фактори е довела до създаването на голяма, полупостоянна зона на високо налягане, образуваща се над Сибир през зимата.
Тези маски за лице ще ви предпазят от студа
„Високите налягания над континентите с висока географска ширина са известни като стабилен въздух, ниска влажност и ясно небе, което води до много ниски температури на повърхността“, казва Алекс ДеКария, професор по метеорология в университета Милърсвил в Пенсилвания.
По отношение на условията в Якутск и Оймякон, топографията също играе роля. „Тези места са в местни долини, заобиколени от по-висок терен“, обясни Йоуни Райсенен, старши преподавател в Института за изследване на атмосферната и земната система (INAR) към Университета на Хелзинки във Финландия.