Родината на царевицата
Родината на царевицата е Мексико, където хората я отглеждат от преди хиляди години. Археолози са открили следи от храни, направени от царевица, датиращи от около преди 10 000 години. Царевицата играе важна роля в страните от Централна Америка. Тя се е използвала не само за храна, но и като подслон, декорация, гориво. Представена е в много от митологичните традиции на маите, инките и ацтеките.
Видове царевица
Царевицата се отглежда в целия свят, като нейното производство надвишава това на ориз и пшеница. Съществуват няколко вида: конски зъб, флинт, брашнена, сладка, восъчна, под, пуканкова.
Царевицата от типа конски зъб, флинт и брашнената се използва за храна на животни, царевично брашно, царевично олио и алкохолни напитки, като бърбън уиски. Сладката царевица е богата на захар и обикновено се отглежда за консумация от хората. Тази култура се използва и като био гориво и производство на етанол.
Още: Защо се смята, че зелевата супа помага за отслабване?
Още: Стихотворение на деня, 24 януари, от Дамян Дамянов
Топ 10 най-големи производители на царевица в света
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Червено вино при високо кръвно – кога помага и кога вреди?
Ето списък на страните, които произвеждат най-голямо количество от тази зърнена култура:
1. САЩ
2. Китай
3. Бразилия
4. Аржентина
5. Украйна
6. Индия
7. Мексико
8. Южна Африка
9. Русия
10. Канада
Най-големият производител в света на царевица е САЩ с около 39 000 кв. км. царевични насаждения. Първенци са щатите Айова, Илинойс, източната част на Южна Дакота, Небраска, Минесота, Охайо и северната част на Мисури. През 2020 г. 4 американски щати произвеждаха над 1 милиард бушели: Айова, Илинойс, Небраска и Минесота. 19 щати произвеждат над 100 милиона бушела. Бушел е мярка за количество - 1 бушел царевица е около 25 кг.
Производството на царевица е от огромно значение за икономиката на САЩ, тъй като се използва за храна, семена и в индустрията. Делът на САЩ от общия световен износ към другите страни е около 38%. За 2018 г. износът на САЩ от царевица е за около 12,9 милиарда долара. Деветте щата с най-голям приход от производство на царевица в САЩ са Айова, Небраска, Минесота, Индиана, Канзас, Южна Дакота, Охайо, Мисури и Уисконсин.
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
Айова - “Царевичният щат”
Щат Айова, известен още като “Царевичният щат”, е най-големият производител на царевица в САЩ. 90% от обработваемите земи на щата се засяват с тази култура. През 2020 г. в този американски щат са произведени 2 296 200 00 бушели царевица, около 16,19% от общото производство в страната.
Най-големите вносители на царевица
Не всички държави имат благоприятни условия за отглеждане на царевица. Ето кои са най-големите вносители на тази култура:
1. Япония
2. Мексико - макар страната е сред най-големите производители на царевица, продукцията не е достатъчна и страната разчита и на внос.
3. Южна Корея
4. ЕС-27
5. Египет
6. Иран
7. Виетнам
8. Колумбия
9. Алжир
10. Тайван.