Знаете ли колко са язовирите в България? Броят им е внушителен на фона на малката територия на държавата ни – 6840 към 2021 година. Някои от тях се намират почти на морското равнище, докато други, разположени на около 2000 метра надморска височина, са огледало на звездите, които почти се къпят в тях.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Високопланинските язовири са изключително живописни и когато времето е тихо, а водите им – спокойни, рисуват почти сюрреалистични картини, създаващи усещане за сливане на вода и небе в едно цяло. Подобни гледки са приказни и романтични, но язовирите имат и други предназначения освен туризъм, отдих, риболов и визуална наслада – те са свързани със стопанския живот и имат отношение към водоснабдяването.
Големите язовири в България са разпръснати в множество области от страната ни, но областта първенец по брой големи язовири на територията ѝ е Пазарджик. Най-големият язовир в България обаче не е разположен там, а се намира между София и Самоков.
Най-големият язовир в България – кой е той?
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Със своите 655,252 млн. м3 общ обем язовирът, намиращ се между София и Самоков в горното течение на най-дългата река в България – Искър, е най-големият язовир в България. Определен е официално като такъв от Министерството на околната среда и водите. Язовирът днес носи името на реката, по чието течение се намира, но по време на строежа си в периода 1949 до 1954 година се е наричал Сталин. Това са годините на комунизма и социализма, през които е било обичайна практика градове, язовири и други природни обекти да бъдат кръщавани на видни лидери от тогавашния СССР. Официално открит през 1954 година, най-големият язовир в България получава името Искър, което не е променяно през годините и с което го познаваме и днес.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Кой е най-големият язовир в света?
Данни за язовир Искър
Това е не само най-големият язовир в България, но и доста голям като територия – 30 кв.км. Дълбочината на язовира е 75 метра. Дължината му обаче не е внушителна на фона на други големи язовири у нас като язовир Кърджали, които достигат до над 20 километра или язовир Ивайловград, достигащ 30 километра, които го определят като най-дългия язовир у нас, докато Искър е с дължина от 13.5 км. Въпреки по-скромната си дължина Искър е не само най-големият по обем язовир у нас, но и най-големият по площ.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Предназначение на най-големия язовир в България
Най-големият язовир у нас се използва не само за туризъм, отдих, риболов, но и за водоснабдяване, като зоната, предназначена за целта, е забранена за риболов и лодки.
Кой е най-високият язовир в България?
Кои са другите 5 най-големи по обем язовири в България?
Петте най-големи по обем язовири у нас след Искър са:
- Огоста – 506,000 млн. м3
- Кърджали – 497,236 млн. м3
- Доспат – 449,249 млн. м3
- Жребчево – 400,000 млн. м3
- Студен кладенец – 387,772 млн. м3
Кои са другите 5 най-големи по площ язовири в България?
Списъкът на най-големите по площ язовири се различава от този на най-големите по обем. Петте най-големи по площ язовири след най-големия язовир в България са:
- Студен кладенец – 27.8 кв. км
- Жребчево – 25 кв. км
- Огоста – 23.6 кв. км
- Батак – 22 кв. км
- Тича – 18,7 кв. км