Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой е най-големият град в Ловешка област, извън областния център?

03 март 2024, 15:11 часа

С население от 113 356 според данните от последното преброяване на НСИ, област Ловеч се нарежда чак на 19-то място у нас, което красноречиво сочи, че е една от малките общини в страната ни. Представена е от 8 общини с 8 града и 102 села, които общини спрямо броя на жителите си се нареждат, както следва от най-населената към най-слабо населената община:

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 15 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 15 януари /валутен калкулатор/

  • Община Ловеч, населявана от 37 448 души, според данни от НСИ,
  • Община Троян, населявана от 26 178 души, според данни от НСИ,
  • Община Тетевен, населявана от 17 530 души, според данни от НСИ, като си заслужава да споменем, че малко по-представено е селското население от градското – цели 9 865 души живеят в 12-те села на общината,
  • Община Луковит, населявана от 15 449 души, според данни от НСИ, като броят на селското и градското население в тази община е почти равен,
  • Община Ябланица, населявана от 5 529 души, според данни от НСИ, за която е интересно да отбележим, че броят на селското население надвишава градското, което вероятно се дължи на факта, че градът общински център е много малък и с малко под 2500 жители, а селата в общината са цели 8, сред които има както селца, населявани от шепа хора – под 50 жители, така и големи села, чието население надхвърля 1000 души,
  • Община Угърчин, населявана от 4 980 души, според данни от НСИ, от които малко повече – 2 811 населяват 10-те села в общината,
  • Община Летница, населявана от 3 542 души, според данни от НСИ,
  • Община Априлци, населявана от 2 700 души, според данни от НСИ, 90% от които населяват града, а само 275 са жителите на селата в общината, което вероятно се дължи и на малкия им брой – 3.

Въз основа на данните смело можем да заключим, че в по-малките области все още се наблюдават общини с преобладаващо селско население или такива, в които броят на жителите на селата чувствително надвишава този на жителите на общинския център, докато в големите области населението е концентрирано в градовете, а селата системно се обезлюдяват. Всичко това обаче не ни дава отговор кой е най-големият град в Ловешка област, като изключим областния град Ловеч, дали той се намира във втората по големина община в областта и как е името му.

Кой е най-слънчевият и топъл град в България ?

Най-големият град в Ловешка област

Още: Защо се смята, че акулите никога не боледуват

Още: Защо лъвът е „царят на джунглата“, а не тигърът

Най-големият град в Ловешка област се намира във втората спрямо броя на жителите си община след община Ловеч – община Троян, представена от един град и 21 селца, и това е общинският център – град Троян, чието население от 20 088 души към края на 2023 година нарежда града на второ място в областта.

История на най-големият град в Ловешка област

Районът, в който се намира град Троян, е бил населен още през палеолита, като откритите по време на археологически разкопки артефакти сочат, че животът тук е възникнал под формата на селище далеч назад във вековете, но самият град Троян датира от XV век и в зората си е крайпътно селище в началото на Троянския проход.

В коя държава се намира най-големият град в света

Още: Луиз Хей: Всяка мисъл, която минава през ума ни, създава нашето бъдеще

Още: Какъв църковен празник е на 15 януари - традиции и обичаи

Някой автори свързват името на града с това на старо селище, съществувало някога в земите на днешния град, като считат, че Троян е кръстен на славянския бог Троян. Градът е бил славянски, като първите българи, заселили се там, са по времето на османското владичество. Градът е опустошаван няколко пъти – от кърджалиите и по време на борбата за свобода и независимост.

Троян е люлка на революционен комитет, основан от Левски през 1871 година, на електричеството у нас, като е третият електрифициран град в България, на борбата  с туберкулозата – в Троян е открита първата специализирана болница за белодробни болести не само у нас, но и на Балканския полуостров, на керамиката и популярната и до днес уникална Троянска керамична школа, на туризма и туристическите движения - Троян е сред първите градове в България, в които туристическите движения намират благоприятна почва, като първото е създадено от Никола Габърски през 1912 година.

Демографска статистика на Троян

По време на първото официално преброяване на населението през 1934 година градът е дом за малко над 6300 души. През годините броят на жителите системно нараства до 26 181 души през 1985 година, след което се наблюдава понижаване на броя на жителите при всяко преброяване на населението, като особено драстичен е спадът между 2011 и 2023 година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес