Някои чайове спомагат за облекчаване на стомашни болки или чувството за парене в дъното на стомаха поради успокояващите си свойства, които въздействат върху храносмилателната система.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 8 януари /валутен калкулатор/
Д-р Мануел Рейш разказва за тях тук. https://www.tuasaude.com/cha-para-dor-no-estomago/
Те не може да заместят медицинското лечение, но са добър вариант за контролиране на стомашната болка и може да се използват като допълнение към лечението, препоръчано от лекар.
Още: Знаете ли кой чай може вдигне рязко кръвното
Още: Стихотворение на деня, 8 януари, от Дора Габе
Още: 8 януари: 1 обичай и 2 забрани, които всеки трябва да спази на празника утре
Някои опции за чай с цел успокояване на стомаха са следните.
1. Чай от мента
Още: Какъв църковен празник е на 8 януари - традиции и обичаи
Още: Невролог: Защо епифизната жлеза се нарича „третото око“
Такъв чай е наситен с летливи масла като ментол и ментон, които имат противовъзпалителни, спазмолитични, успокояващи и аналгетични свойства. Той облекчава стомашни болки и редуцира други симптоми на стомашно-чревни неразположение от типа на повръщане и гадене.
Съставки: 6 листа от мента (нарязани), вряща вода - 150 мл.
Още: Заложете на тези 5 протеина за вечеря – топят килограмите, докато спите
Още: 10 тайни за спокоен сън: Добавете ги към рутината си още днес
Още: Еликсир за сърцето: Чаят, с който крал Чарлз започва деня си
Как се приготвя?
Нарязвате ментата, заливате я с водата, захлупвате и изчаквате 5 до 7 минути. Филтрирате, подслаждате с мед, ако желаете, и пиете 3 до 4 чаши на ден, веднага след хранене.
2. Чай от болдо
Този чай, приготвен със сушени листа на чилийско или свежи листа от бразилско болдо, изобилства с болдин и розмаринова киселина - вещества с храносмилателни, противовъзпалителни, спазмолитични и затягащи свойства. Затова чаят от болдо често се прилага за лекуване на киселини и лошо храносмилане.
Още: За какво е полезен чаят от портокалови кори?
Съставки: 1 ч. л. нарситнени листа от болдо, вряща вода - 150 мл.
Как се приготвя?
Заливате листата от болдо с врящата вода. Изчаквате между 5 и 10 минути, прецеждате и чаят се пие веднага топъл, 2-3 пъти на ден, преди или след хранене. Друг вариант е да изпиете чаша преди лягане, за да подпомогнете храносмилането след вечеря.
Чаят от болдо е противопоказен за бременни жени и хора с остър хепатит, камъни в жлъчката, възпаление на жлъчните пътища или панкреатит.
3. Чай от копър
Чаят от копър съдържа в състава си анетол, естрагол и камфор със спазмолитично, противовъзпалително, аналгетично и храносмилателно действие - които участват аактивно при облекчаването на стомашните възпаления и намаляват чувството за парене в гърлото.
Улеснява изпразването на стомаха, което го прави отличен натурален вариант за облекчаване на стомашни болки и намаляване на пристъпите на киселини.
Съставки: семена от копър - 1 с. л., вряща вода – 1 чаша.
Как се приготвя?
Заливате семената от копър с врящата вода. Захлупвате и изчаквате 10 до 15 минути. Филтрирате и пиете дневно по 2-3 чаши, 20 минути преди хранене.
Чаят от копър не трябва да се пие от бременни жени и кърмачки.
4. Чай от бял слез
Чаят от бял слез (наричан също бяла ружа) бива приготвян от корена на лечебното растение Althaea officinalis. Той има противовъзпалително, омекотяващо, успокояващо действие, което помага за облекчаване на паренето в стомаха.
Съставки: 1 с. л. корен от бяла ружа, вряща вода – 1 чаша.
Как се приготвя?
Заливате корена от бяла ружа с врящата вода и я оставяте да кисне 10 минути. След като филтрирате, пиете по 2 чаши дневно.
5. Чай от джинджифил
Джинджифиловият чай съдържа джинджерол, шогаол и зингерон - вещества с противовъзпалителни и антиеметични (против повръщане) свойства; те редуцират възпаления на хранопровода и намаляват стомашната киселинност, облекчават болката и усещането за парене в стомаха.
Съставки: 1 см наситнен корен от джинджифил, вряща вода – 1 л.
Как се приготвя?
Кипвате водата и добавяте джинджифила. Изчаквате да ври между 5 и 10 минути. Изваждате джинджифила от чашата и пиете чая на 3 до 4 разделени дози през целия ден, 20 минути преди хранене.
Такъв чай би трябвало да се избягва от хора със стомашно кървене или които използват антикоагулантни лекарства.
Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---