Зелето е един от най-консумираните зеленчуци у нас независимо дали говорим за салати и туршии, или за други ястия. Богато на витамини и минерали, то е бариера за вируси и инфекции. Мощен антиоксидант е и предпазва клетките от увреждащото действие на свободните радикали. Съдържа щедри дози витамин С, което го прави изключително подходящо за периоди с вирусни и грипни епидемии, както и за консумация от пушачите, при които нивата на витамин С са традиционно ниски.
Съдържа добри количества магнезий, желязо и калций, а съдържанието на аминокиселината лизин го прави чудесно профилактично средство за прочистване на кръвта. Зелето доставя на организма фибри, нискокалорично е, поради което е подходящо и за диета и контрол на теглото, а холинът в него подпомага регулирането на обмяната на мазнините. Препоръчва се за хора, страдащи от диабет, както и за консумация от всички, загрижени за теглото и здравето си.
Как да познаем кое зеле е качествено?
Доброто и качествено зеле се познава по кочана. Той трябва да е свеж, без загниване, да е твърд, да няма хлътвания. Това показва, че зелето е и качествено, и прясно. Друго, на което следва да обърнете внимание, е дали зелката не е прекалено лека. Ако е така, откажете се и потърсете друго място за покупка. Твърде леките зелки сочат загниване вътре на зелето и това, че не е прясно.
Единствените сортове, които стават за кисело зеле са кьосе, балкан и от две години в България се отглежда сръбският сорт сармалин. Тези три сорта са единствените, които са подходящи както за прясна консумация, така и за кисело зеле. Кьосето и сармалинът са дребни зелки, а балкан е значително по-едро.
Как да познаете зелето кьосе?
Това е сорт зеле, който е подходящ за салати и туршии, както и за използване на листата му за приготвяне на сарми. Сортът е от късните и ще го откриете на пазара през октомври и ноември. Подходящо е за туршии благодарение на въздушните камери между листенцата му. Листата му са по-меки от тези на останалите сортове. Това е негова отличителна черта и позволява този сорт да се използва за приготвяне на сарми, при които е важно листата да са нежни, крехки, меки, за да може да се свиват добре, без да се цепят и късат и да са по-вкусни готовите сарми.
Друг начин, по който може да познаете кьосето, е като погледнете кочана му. Първо, той не следва да е огромен, второ, от него на първия ред трябва да излизат не 4, а 6 листа. Може да направите и следния простичък тест – проверете навива ли се навън външното листо, без да се сцепи. Ако се навива – това е вашето зеле. За налагане в солена вода и приготвяне на кисело зеле също ви трябва този сорт. Останалите не омекват в кацата и не са подходящи. Винаги може да се консултирате и с търговеца, ако не разпознавате сортовете, но не е лошо да имате тези елементарни познания, с чиято помощ да изберете правилното зеле.