Кои са трите вида кръвоносни съдове?

07 април 2025, 08:08 часа

Кръвоносните съдове - артерии, вени, капиляри - са пътищата, по които кръвта циркулира в тялото, доставяйки кислород и хранителни вещества до органите и тъканите. Съдовете образуват големия и малкия кръг на кръвообращението, които обхващат всички органи. Ако възникне проблем в една от областите на кръвния поток, например кръвен съсирек, това може да доведе до сериозни последствия, включително смърт.

Видове съдове

Кръвоносните съдове са затворена система от тръбички в тялото, през които кръвта непрекъснато циркулира. Движението на кръвта се осигурява от сърцето, основната помпа на тялото. Заедно кръвоносните съдове и сърцето образуват сърдечно-съдовата система.

Лекар: Всички ги правим, но тези 2 грешки запушват артериите

Кръвообращението доставя кислород и хранителни вещества до всички органи и тъкани, а въглеродният диоксид и отпадъчните продукти се отстраняват.

Има три вида кръвоносни съдове:

• артерии - чрез тях кръвта се движи от сърцето към различни части на тялото;

• вени - през тях кръвта се връща обратно към сърцето;

• капиляри - свързват артериите и вените.

Различават се не само функциите на съдовете, но и значителни разлики има в техния диаметър и структура, както и в състава на преминаващата през тях кръв.

Артерии

Името на тези съдове произлиза от две латински думи: aer - "въздух", tereo - "съдържам". В древни времена се е смятало, че въздухът, съдържащ „живия дух“, циркулира през тези съдове. Лекарите поддържат това мнение до 17 век.

Лекар: Всички ги пием, но тези напитки са отрова за артериите

Днес никой не се съмнява, че наситената с кислород кръв тече от сърцето през артериите към всички органи. Единствените изключения бяха двете белодробни артерии, през които кръвта, съдържаща много въглероден диоксид, тече от десните части на сърцето към дихателните органи.

Големи артерии се разклоняват от сърцето. Преминавайки през тялото, те се разклоняват и стават по-малки.

Аортата е най-големият артериален съд в човешкото тяло, нейният диаметър в началния сегмент е около 3 cm.

Контракциите на сърцето създават налягане, което принуждава кръвта да тече през артериите. Стените на артериите са здрави, дебели и еластични - те са в състояние да устоят на прекомерно разтягане. Колкото по-близо до сърцето е артерията, толкова по-дебели са нейните стени, по-голям е диаметърът и кръвното налягане.

Съдовете също могат да участват в регулирането на налягането: когато се разширяват, налягането намалява, а когато се стесняват, се увеличава. Благодарение на съкращението на сърцето, стените на артериите осцилират ритмично, това се нарича артериален пулс.

Лекар: Това са първите 2 симптома на запушени артерии

Вени

Вените са съдове, през които кръвта се движи от органи и тъкани към сърцето. Кръвта, движеща се през вените, съдържа малко кислород и много въглероден диоксид. Изключение правят белодробните вени, които пренасят артериална кръв към левите камери на сърцето. За разлика от алената артериална кръв, венозната кръв е по-тъмна.

Стените на вените се състоят от същите мембрани като стените на артериите: вътрешна (интима), средна (медия) и външна (адвентиция). Но има значителни разлики в тяхната структура.

Налягането във вените е много по-ниско, отколкото в артериите, така че кръвта винаги се движи по-бавно. Венозните клапи осигуряват еднопосочен кръвен поток отдолу нагоре (към сърцето) и спомагат за преодоляване на силата на гравитацията. Свиването на мускулите, движението на гръдния кош и диафрагмата по време на дишане „работят“ за увеличаване на венозния кръвен поток.

Заради способността на вените да се разтягат, в тях може да се натрупа голямо количество кръв. До 50% от общия кръвен обем се намира в кръвните депа на далака, черния дроб, белите дробове и подкожните съдови плексуси и не участва в общото кръвообращение.

Капиляри

Капилярите са обменни съдове, най-тънките и малки компоненти на кръвоносната система. От латински capillus се превежда като „коса“. Така през 17 век учените определят диаметъра на микросъдовете, сравнявайки дебелината им с тази на човешки косъм. Всъщност, капилярите са още по-тънки: средният диаметър на капиляра е 2–10 µm, а на косъмчето – 80–110 µm.

Упражнения могат да повишат риска от инсулт при хора с умерено до тежко запушени артерии

Микросъдовете свързват артериите и вените и помежду си образуват капилярна мрежа, която прониква в цялото тяло, с изключение на роговицата на окото и хрущяла.

Ако си представим, че кръвните клетки са куриери, които доставят хранителни вещества и кислород до всеки орган, тогава капилярите са транспортната система за куриерите, пътя, по който те се движат.

Капилярите не само доставят, но и отстраняват всичко, от което органите вече не се нуждаят - въглероден диоксид и продукти на разпадане.

Обменът на вещества между кръвта и клетките е възможен благодарение на структурата на капилярите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес