Искате да прекарате романтичен уикенд с любимия човек или приятели и се чудите кое място да изберете? Изборът не е лесен. България е благословена с многобройни красиви романтични места. Ето част от тях.
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Несебър
За много от нас романтиката е свързана с морето. Едва ли има по-романтичен морски град в България от Несебър. С население от около 15 000 жители, Несебър е единственият български град, включен в списъка на ЮНЕСКО като част от световното културно наследство. Разположен е на малък скалист полуостров, свързан със сушата чрез тесен провлак.
На провлака, свързващ стария с новия град, ни посреща Мелницата - емблемата на града. Наричат Несебър “енцикплопедия” на християнското църковно строителство. На територията на града са открити 44 църкви от периода от V-ти до XIX-ти в. Сред тях са и най-старите раннохристиянски базилики, открити в България. Несебър е чудесно място за романтични разходки. Над 100 от къщите са реставрирани изцяло, които ще ви върнат назад във времето. Всяко лято градът привлича хиляди туристи с уютни хотели, приятни модерни и традиционни ресторанти с вкусни специалитети.
Добри условия за туризъм в планините
Мелник
Най-малкият град в България е разположен в полите на Пирин планина, а през него протича Мелнишка река, ляв приток на Струма. Пътувайки към градчето отдалеч ще видите красивите Мелнишки пирамиди - естествен феномен, сравнително рядко явление в целия Балкански полуостров.
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Те са едни от най-впечатляващите природни забележителности в България и едни от най-често посещаваните скални пирамиди в страната. Днес интерес представляват средновековната Мелнишка крепост от XI в., Кордопуловата къща - най-голямата възрожденска къща на Балканския полуостров, запазена до днес, Пашовата къща от периода на Възраждането.
Романтичната ви разходка в това живописно градче задължително трябва да е допълнена с дегустация на прочутото мелнишко вино. Уникалният сорт Широка мелнишка лоза вирее само в този край благодарение на благоприятното съчетание на почти средиземноморски климат с мека и топла зима и горещо лято, уникални почви и природни дадености. Още през Средновековието виното от Широка мелнишко лоза е високо ценено и се е сервирало дори на западни благородници.
Трявна
Китното градче е разположено в северните склонове на Стара планина, в долината на Тревненската река. Според легендата градът възниква след избягали търновски боляри, когато столицата Търново пада под османска власт. Трявна е прочута като център на традиционните занаяти, дърворезба, иконопис и самобитна архитектура.
Къщите, църквите и улиците с чешми, площада с Часовниковата кула и до днес са запазили духа от Възраждането. Близо до Часовниковата кула е каменният мост, известен като Гърбавия мост, построен в римски стил и датира от 1845 г. След като преминете моста, ще се озовете на очарователната Улица на занаятите, където и днес ще се насладите на произведения на традиционни местни занаятчии.
Копривщица
Копривщица е единственият град-музей в България. Разположен е по долината на река Тополница в Средна гора. Градът привлича посетители от цял свят с автентична възрожденска архитектура, музикални и танцови фолклорни фестивали. В Копривщица има около 400 архитектурни, исторически, художествени и етнографски паметници. В града има над 40 старинни чешми от различни исторически периоди и няколко древни мостове.
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Най-добрите дестинации за пътуване, за които не сте чували
Старият Пловдив
Вторият по големина град в България заема живописно местоположение върху шест сиенитни хълма. Три от тях са на територията на днешния Стар град - Небет, Таксим и Джамбаз тепе, които почти се сливат едно в друго. Затова Старият град се извисява над останалата част от града. През своята дълга история именно това Трихълмие винаги е съставлявало сърцето на града. Днес в Стария Пловдив има над 200 къщи, обявени за паметници на културата, повечето от периода на Възраждането, съхранили оригиналната си архитектура, изящни стенописи, великолепна мебелировка и орнаменти.
Белинташ
Тракийското скално светилище Белинташ се намира на около 30 км югоизточно от Асеновград. Представлява едновременно природен и културен феномен. Скалното плато е около 300 м дълго и 40 м широко. Според легендата оттам тракийските жреци от племето беси са гадаели по звездите.
Груби стъпала, изсечени от човека още в древността, водят към скално плато, осеяно със стотици малки и по-големи дупки - вероятно олтари на жреците. С Белинташ се свързва култа към тракийския бог на Слънцето - Сабазий. Името “белинташ” се превежда като “добър, бял камък” или “камък на знанието”. Наричат го българският Стоунхендж.
В разположението на скалните ямки учени забелязват съразмерността на съзвездията Малка и Голяма мечка, Лъв и Орион.