Пренасянето на кислород до тъканите, от който се нуждаят всички органи не само за да функционират нормално, но и за да живеят, е задача на хемоглобина – протеин, съдържащ желязо. Ниският хемоглобин може да бъде много опасен, налага търсене на причините за него и своевременно лечение, тъй като сред заболяванията, протичащи с нисък хемоглобин, са и такива, които изискват неотложна лекарска помощ с цел диагностика и лечение, което е от особена важност за изхода при пациентите. Сред основните причини за нисък хемоглобин могат да бъдат както сериозни, така и банални. Ако сте запознати с възможните причини за нисък хемоглобин, е твърде възможно да се притесните, че страдате от нелечимо или онкологично заболяване, което много рядко се оказва точно така. Срещаме ви с най-честите причини за нисък хемоглобин, като подчертаваме, че причината при вас следва да я търси специалист и че не трябва да се тревожите излишно – тежките заболявания, които водят до анемия, са рядкост и обикновено анемията се дължи на банални причини или поне на такива, които не са фатални и подлежат на лечение.
Още: Голям църковен празник иде утре, 6 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Лекар: Кои храни са задължителни за здрав панкреас?
Причини за нисък хемоглобин – кои са те?
Обикновено ниските нива на хемоглобин се дължат на анемии и анемични синдроми – апластична анемия, желязодефицитна анемия, но е възможно макар и по-рядко да се дължат и на по-сериозни причини и заболявания като:
Още: Лекар: 10 храни, с които да повишите хемоглобина си
Още: Какво да правим, ако кучето ни преяде?
Още: 3 кулинарни употреби на зехтина, които ще ви се иска да сте знаели преди
- СПИН;
- Рак и медикаментите, използвани за лечението му;
- Лимфом, левкемии;
- Загуба на кръв независимо от причината и особено сериозна загуба на кръв при травми и наранявания;
- Намалена функция на щитовидната жлеза;
- Хронично заболяване на бъбреците, като на фона на изброените злокачествени заболявания последните две не изглеждат така страшни.
Ролята на бъбреците за анемията е слабо разбрана от пациентите, които рядко са запознати с факта, че в производството на червени кръвни клетки се включва и хормон, произвеждан именно от бъбреците, сигнализиращ на костния мозък да произвежда повече червени кръвни клетки. Нарушената бъбречна функция може да повлияе производството на този хормон и в крайна сметка да се не произведат необходимите червени кръвни клетки. В производството на клетки участват и желязото, витамин B12 и фолиевата киселина, така че е важно да се проследят и техните нива при рутинно изследване на кръвта, тоест при изследване на пълна кръвна картина.
Симптоми на анемия
Още: Как се оказва първа помощ при задавяне
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/
Преди да се диагностицира анемията, да се търсят причини за нисък хемоглобин, да се предприеме лечение за нея, следва да се разпознае. Това се случва рядко от самия пациент. Симптомите на анемия остават неразпознати от пациента поради своята неспецифичност. Характерни са за много заболявания и състояния. Сред първоначалните най-ярките и чести симптоми на анемия са:
Още: Кои храни помагат за вдигане на ниския хемоглобин
Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем
- Умора;
- Задух;
- Главоболие;
- Нетолерантност към физически упражнения;
- Трудности при концентрация и мисловна дейност;
- Слаб апетит или липсващ такъв;
- Мравучкане и изтръпване на крайниците и др.
Тези симптоми лесно могат да бъда пропуснати, ако пациентите имат и други хронични заболявания, протичащи с тях, както и при здрави пациенти – кой не се уморява във фитнес залата или изкачвайки стъпала? Тъй като са неспецифични и дори могат да не сочат заболяване, симптомите не са достатъчни за диагноза.
По-специфични и насочващи към търсене на диагноза „анемия“ са бледите лигавици и цвят на кожата, острият недостиг на кислород, заради който не функционират правилно редица тъкани и системи, задухът, възпалителните процеси в устната кухина, намаленото либидо.
Не е нужно всички симптоми да тревожат един индивид, напълно възможно е да са дискретни и пациентът да изпитва само един или няколко от тях, често остават неразпознати и анемията се диагностицира в напреднал етап,, когато и лечението е по-дълго. Не е случайно, че изследванията на кръвта, които се извършват всяка година профилактично, включват и изследване на хемаглобина.
Защо трябва да лекуваме своевременно анемията?
Повечето пациенти приемат не толкова сериозно диагнозата анемия, колкото е необходимо. Ако анемията е тежка, тя може да причини животозастрашаващи усложнения като липса на достатъчно кислород за нормалното функциониране на сърцето, което, от своя страна, може да доведе до летален изход.
С какво се лекува анемията?
При анемия, която е изключително тежка, се предприема кръвопреливане, за да се спаси пациентът. Леката анемия, както и средно тежката, могат да бъдат успешно повлияни с помощта на медикаменти като кортикостероиди, лекарства, стимулиращи производството на червени кръвни клетки, добавки като витамин В12, желязо, здравословно хранене, съобразено с анемията.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/anemia