Хайдутството е важен исторически момент на българите, които са се борили с неправдата в най-тъмните времена на турското робство. Първите хайдути се появяват по българските земи в началото на 15 век. Официално за хайдутството се говори като за движение след края на Първото търновско въстание.
Още: 3 зодии ще намерят кармична яснота през АПРИЛ 2025
Още: Защо зъбите имат различна форма и големина?
Хайдушкото движение съществува до края на 19 век. Хайдутите са тормозели турските власти и помагали на поробеното българско население. Някои от тях са придобили почит и уважение и до днес.
Ето и най-известните български хайдути:
Радик
Още: Лечебните свойства на кехлибара, за които трябва да знаем
Още: Какъв шампоан трябва да използвате при боядисана коса?
Той се смята за първият българки хайдутин. Борил се с турците в Софийско в началото на 15 век. Ръководел е военна дружина, която действала срещу османската власт на страната на Кралство Унгария по време на войните между двете държави. Заловен и екзекутиран край София през 1454 година.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 април /валутен калкулатор/
По стъпките на смелите сливенски войводи
Вълчан войвода
Вълчан Войвода имал голяма чета, в която участвали дори и турци.
Още: Стихотворение на деня, 3 април, от Елисавета Багряна
Още: 4 зодии ще получат енергийно презареждане на 4 април 2025
Петко войвода
Достоен за уважение и до днес български хайдутин. Защитник на Родопите, борил се за свободата на потиснатите в Османска империя.
Дельо Хайдутин
Дельо Хайдутин действа с чета в Централните Родопи. Най-известен е с дейността си против насилственото ислямизиране на родопските българи. Подвизите на Дельо са увековечени в народни песни, предания и легенди като най-известна е песента “Излел е Дельо Хайдутин“.
Индже войвода
Индже Войвода е един от най-прославените български хайдути. Най-значителна е негова проява и участието му през 1810 с Бимбеловци в заговор за основаване на българска самостоятелна държава в Странджа.
Чавдар войвода
Войводата е възпят и от революционера Христо Ботев в поемата Хайдути. Имал чета от 300 души, действала на територията на Македония и Софийско.
Ангел войвода
Ангел войвода е български хайдутин, който през 1832 и 1862 година ръководи добре организирана чета от около 40 души в Пловдивско и Хасковско. Убит от турците.
Знаете ли как се е казвала жената на хан Аспарух?
Желю войвода
Желю войвода е български хайдутин, войвода и революционер. Участник в Руско-турската война (1877-1878). По време на Руско-турската война води доброволческа чета от 300 четници, която действа в района на Котел. През 1878 г. участва в прочистването на Източна Стара планина от башибозушки банди.
Момчил войвода
Момчил юнак - български феодален владетел в Родопите и в Беломорска Тракия. Войн с внушителна физика, който е водил самостоятелна политика в сложната ситуация на Балканите. Загинал геройски на бойното поле срещу турските нашественици.
Ильо войвода
Ильо войвода е български хайдутин и революционер, войвода, считан за национален герой и в Македония. Често е определян и като "последния хайдутин".
В българския фолклор често се споменават имената на жените хайдути като: Тодорка, Сирма, Бояна, Недка, Румена, Яна, Рада войвода и ред други.
Жената-войвода – достойни за уважение жени, които са притежавали смелост и храброст.