Хайдутството е важен исторически момент на българите, които са се борили с неправдата в най-тъмните времена на турското робство. Първите хайдути се появяват по българските земи в началото на 15 век. Официално за хайдутството се говори като за движение след края на Първото търновско въстание.
Хайдушкото движение съществува до края на 19 век. Хайдутите са тормозели турските власти и помагали на поробеното българско население. Някои от тях са придобили почит и уважение и до днес.
Ето и най-известните български хайдути:
Радик
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Той се смята за първият българки хайдутин. Борил се с турците в Софийско в началото на 15 век. Ръководел е военна дружина, която действала срещу османската власт на страната на Кралство Унгария по време на войните между двете държави. Заловен и екзекутиран край София през 1454 година.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
По стъпките на смелите сливенски войводи
Вълчан войвода
Вълчан Войвода имал голяма чета, в която участвали дори и турци.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Петко войвода
Достоен за уважение и до днес български хайдутин. Защитник на Родопите, борил се за свободата на потиснатите в Османска империя.
Дельо Хайдутин
Дельо Хайдутин действа с чета в Централните Родопи. Най-известен е с дейността си против насилственото ислямизиране на родопските българи. Подвизите на Дельо са увековечени в народни песни, предания и легенди като най-известна е песента “Излел е Дельо Хайдутин“.
Индже войвода
Индже Войвода е един от най-прославените български хайдути. Най-значителна е негова проява и участието му през 1810 с Бимбеловци в заговор за основаване на българска самостоятелна държава в Странджа.
Чавдар войвода
Войводата е възпят и от революционера Христо Ботев в поемата Хайдути. Имал чета от 300 души, действала на територията на Македония и Софийско.
Ангел войвода
Ангел войвода е български хайдутин, който през 1832 и 1862 година ръководи добре организирана чета от около 40 души в Пловдивско и Хасковско. Убит от турците.
Знаете ли как се е казвала жената на хан Аспарух?
Желю войвода
Желю войвода е български хайдутин, войвода и революционер. Участник в Руско-турската война (1877-1878). По време на Руско-турската война води доброволческа чета от 300 четници, която действа в района на Котел. През 1878 г. участва в прочистването на Източна Стара планина от башибозушки банди.
Момчил войвода
Момчил юнак - български феодален владетел в Родопите и в Беломорска Тракия. Войн с внушителна физика, който е водил самостоятелна политика в сложната ситуация на Балканите. Загинал геройски на бойното поле срещу турските нашественици.
Ильо войвода
Ильо войвода е български хайдутин и революционер, войвода, считан за национален герой и в Македония. Често е определян и като "последния хайдутин".
В българския фолклор често се споменават имената на жените хайдути като: Тодорка, Сирма, Бояна, Недка, Румена, Яна, Рада войвода и ред други.
Жената-войвода – достойни за уважение жени, които са притежавали смелост и храброст.